sk

Pre deti

PRE DETI

Čaute deti!

Volám sa Kajo, mám deväť rokov a zo všetkého najradšej hrám s chalanmi na dvore futbal. Tiež rád chodím do školy. Najradšej mám telocvik a prestávky. Pani učiteľka je veľmi fajn. Tento týždeň mi ešte nedala poznámku. Naposledy som dostal napomenutie za to, že som naháňal Kroupu. Ale to bolo preto, že vzal Amálke desiatu.
Amálka sa potom chcela rozdeliť, ale mala chlieb s množstvom semienok, čo sa mi veľmi nepáči. Ja mám radšej oblátky s čokoládou alebo hranolčeky s kečupom. Lenže mamička mi na desiatu pripravuje skôr chlieb so šunkou a so zeleninou. Šunka mi chutí, ale zeleninu často donesiem naspäť domov a mama sa potom hnevá. Hovorí mi, že som torpédo, ale väčšinou sa na tom usmieva.


Ahojte deti!

Volám sa Amálka, mám osem rokov a veľmi rada chodím do školy. Každé ráno zazvoním na Kaja a ideme spolu. Kajo je o rok starší, ale keby nebolo mňa, stále by chodil neskoro.
Tí chalani… Včera popoludní, keď som išla z flauty, som ho stretla pri ihrisku a pýtala som sa ho, či má hotové úlohy. Samozrejme, nemal. Navyše sa doslova napchával gumovými medvedíkmi, tak som ho upozornila, aby to nepreháňal. Kajo nad mojimi desiatami ohŕňa nos, lebo mám vždy niečo zdravé. Okrem chleba so šunkou. Vtedy si vždy rád odhryzne. Ale keď mi spolužiak Kroupa na školskej chodbe vytrhol tú zdravú desiatu z ruky, Kajo sa ma zastal.
Ponúkla som Kajovi, aby si odhryzol, ale nechcel. Musím mu vysvetliť, čo je zdravá výživa.


HRY NA STIAHNUTIE

MAĽOVANKY

Krásnosvet je plný krásnych ľudí, zvierat a rastlín. Vezmi si pastelky a vyfarbi ich, aby boli ešte krajší.


BLUDISKO

Amálka sa stratila, keď ju poslala mamička do obchodu po čerstvú šunku. Kajo sa rozhodol, že ju nájde a dovedie naspäť domov. Pomôžeš mu?


DOPLŇOVAČKA

Z obrázku Krásnosveta nám vypadlo sedem štvorčekov. Nájdi ich v ponuke vľavo a spoj s prázdnymi miestami tak, aby bol obrázok zase celý.


NÁJDI ROZDIELY

Poprezeraj si dva obrázky Krásnosveta, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Určite je medzi nimi 13 rozdielov. Dokážeš ich nájsť?


NAKRESLI PRASIATKO

Nakreslíš rovnaké prasiatko, aké je na obrázku? Aby ti to išlo lepšie, pripravili sme ti osnovu. Prekresľuj štvorček po štvorčeku a uvidíš, že to pôjde.


DETSKÉ PRODUKTY

Kája šunka pre deti výberová

Kajo má svoju šunku. Poznáte ju podľa toho, že na obale je obrázok strapatého chlapca s uličníckym výrazom na tvári. Táto šunka obsahuje veľmi málo soli, len 2 %, a veľmi veľa mäsa. Celých 87 %! Šunka Kája neobsahuje lepok, ktorý niekedy pridávajú do údenín iní výrobcovia a nahrádzajú ním mäso. Krajec chleba alebo rožok obložený šunkou Kája dodá malým uličníkom veľa energie na ďalšie nezbednosti!


Amálka – šunka najvyššej akosti

Druhá detská šunka je pomenovaná podľa Amálky. Mamičky z nej môžu mať rovnakú radosť, akú majú zo vzorných vrkočatých dievčatiek, ktoré nenosia poznámky a denne cvičia hru na flaute. Šunka Amálka obsahuje 92 % mäsa a nie je v nej lepok. Lepok do poctivých údenín jednoducho nepatrí. Šunku môžete kúpiť tiež nakrájanú a zatavenú v plastovom obale. Jeden balíček obsahuje 100 g šunky. Tak akurát na štyri veľké desiate do školy pre Amálku, ktorá sa vždy podelí s kamarátom Kajom. Amálka by vám za chvíľku dokázala spočítať, koľko šunky bude na jednom krajci. Skúsite to tiež, deti?


Amálka párky pre deti

Amálka nosí väčšinou kvietkované šaty. Má dokonca dvoje na striedanie, aby bola stále ako zo škatuľky. Kvietkovaný vzor si tak obľúbila, že sme ho použili aj na obal párkov, ktoré sme po nej pomenovali. Párky obsahujú veľmi málo soli, len 1,9 %. To je ešte o trochu menej ako 2 %. Amálka by vám spočítala, aký je ten kúsok veľký. Zato mäsa dávame do párkov naozaj veľa, a to 85 %. To preto, lebo v Krásne nenahrádzame mäso lepkom. Lepok v Amálkiných párkoch nenájdete, rovnako v nich nenájdete žiadne éčka. Kajo síce tvrdí, že tieto kvietkované párky sú len pre dievčatá, ale keď sa nikto nepozerá, dá si ich tiež..

TIP: Pred tým, ako si párky pod dohľadom mamičky ohrejete, stiahnite z nich obal.


Kája párky pre deti

Aj po Kajovi sme pomenovali jeden druh jemných párkov plných mäsa – Kajo vyplazoval na Amálku jazyk a chvastal sa, že jeho párky obsahujú ešte o jedno percento mäsa viac ako jej párky. Mamička však hovorila, že tak Kajove, ako Amálkine párky sú „veľmi kvalitné“, a tak s tým prestal. Aj Kajove párky obsahujú veľmi málo soli, len 1,7 %. A ani v nich nie je lepok, ktorý podľa nás nemá vo výrobkoch pre deti čo robiť.