sk

TIP NA VÝLET ZA ROZJÍMANÍM A OPEKANÍM

PÚTNICKÝ KRÁSNOPOINT: SKALKA PRI MNÍŠKU POD BRDMI

Keď vyšliapete na kopček nad Mníškom pod Brdmi, ocitnete sa na čarovnom mieste, kde sa vyplatí chvíľu sa zdržať. Pútnický areál Skalka ponúka duchovné zastavenie aj oddych a občerstvenie v bufete s ohniskom.

Barokový areál Skalka s Kostolom sv. Márie Magdalény, kláštorom, pustovňou a s krížovou cestou je pôvodným pútnickým miestom. Prvou stavbou, ktorá vznikla na skalnatej vyvýšenine nad Mníškom, bol kostolík vybudovaný v rokoch 1692 až 1693 staviteľom Kryštofom Dientzenhoferom. Interiér Kostola sv. Márie Magdalény mal imitovať jaskyňu. Zo stien a zo stropu viseli kvaple, podlaha bola pokrytá kamienkami z neďalekej rieky Berounky. Dodnes sa zachovalo len niekoľko náznakov pôvodného interiéru. V roku 1694 bol dokončený kláštor neďaleko kostolíka a pustovňa na vrchole Skalky, ktorú využívali benediktínski mnísi. Od roku 1762 až do konca druhej svetovej vojny pôsobil na Skalke rád františkánov.

 

Kostolík i celý areál veľmi utrpeli necitlivým podkopaním Skalky v päťdesiatych rokoch. S postupom ťažby železnej rudy sa v múroch kostolíka a ostatných stavieb začali objavovať trhliny a v okolitom teréne prepadliny. Od začiatku 80. rokov 20. storočia, a predovšetkým po revolúcii areál postupne opravujú. V súčasnosti mesto Mníšek pod Brdmi rekonštruuje kaplnky, ktoré sú súčasťou krížovej cesty. V areáli Skalky sa každoročne konajú júnové omše pod šírym nebom spojené s kultúrnymi akciami – s výstavami a s koncertmi v kostolíku a v kláštore.

 

Návštevu barokového areálu Skalka môžete zakončiť posedením pri ohnisku miestneho bufetu neďaleko leknového jazierka. Špekáčiky na opekanie si môžete kúpiť v stánku alebo si priniesť vlastnéDajte sa pri opekaní viesť našimi tipmi.

 

TIP: Až sa občerstvíte, môžete sa zo Skalky vydať po zelenej turistickej značke do Řevníc, kde sa nachádza železničná zastávka.
Facebook: Skalka Mníšek pod Brdy - Občerstvení