sk

TIP NA VÝLET ZA OPEKANÍM POD HVIEZDNYM NEBOM

ÚTULNÝ KRÁSNOPOINT: ÚTULŇA POD UCHÁNKOM

Malebná obec Sobotište, ktorá leží neďaleko Senice v Myjavskej pahorkatine, na prvý pohľad pôsobí nenápadne. Návštevníkov však prekvapí množstvom kultúrnych pamiatok, vlastnou hvezdárňou, ba dokonca aj vlastnou planétkou nesúcou jej meno. Z neďalekého vrchu Pecková môžu turisti za pekného počasia zazrieť aj panorámu Álp a potom si tu oddýchnuť a opiecť špekáčiky v obľúbenej turistickej útulni Pod Uchánkom.

Obec Sobotište patrí k najstarším v oblasti Myjavskej pahorkatiny. Vznikla zrejme už v dvanástom storočí ako trhová osada na obchodnej ceste spájajúcej územie Moravy s Podunajskom. Nájdete tam niekoľko národných kultúrnych pamiatok, medzi ktorými vyniká najmä Habánsky dvor. Časť usadlosti sa zachovala dodnes a slúži ako pamiatková zóna, kde vidno prastaré ľudové domy, habánsku zvonicu, radnicu, školu, džbánkarskú dielňu, stodolu či mlyn.

V Sobotišti si prídu na svoje tiež nadšenci pre astronómiu. Na školskom dvore vyrástla v roku 1972 hvezdáreň s typickou kupolou, v ktorej sa ukrýva ďalekohľad MDN 120. Ďalšou zaujímavosťou je „obecná“ planétka, ktorú v roku 1999 objavil slovenský astronóm Peter Kušnirák. Planétka nazvaná podľa obce Sobotište sa nachádza v centrálnej časti súhvezdia Blížencov.

Lákadlom pre návštevníkov obce je neďaleký vrch Pecková. Je obľúbeným miestom na stretávanie rodín s deťmi, priaznivcov paraglidingu a rádioamatérov. Za jasného počasia je z kopca krásny kruhový výhľad, občas bývajú vidieť aj vrcholky rakúskych Álp. Neďaleko vrchu sa nachádza obnovená turistická útulňa Pod Uchánkom, ktorá ponúka priestor na posedenie a na opekanie pri ohnisku, prípadne na núdzové prespanie. Pôvodný zrub bol postavený pred vyše desiatimi rokmi, v roku 2015 však vyhorel zrejme v dôsledku úmyselného podpálenia. Klub slovenských turistov následne vyhlásil zbierku, z ktorej sa financovala stavba novej útulne.

TIP: Opečte si nad ohniskom pri útulni Pod Uchánkom kvalitný špekáčik KRÁSNOS ohňom zaobchádzajte opatrne a vyskúšajte naše tipy na správne opekanie údenín. PROKLIK NA JAK OPÉKAT ŠPEKÁČEK.

TIP: Výborné špekáčiky z Krásna  si môžete kúpiť hneď v dvoch blízkych predajniach:

    • predajňa Sobotište 14, PSČ 906 05
    • predajňa Vrbovce 151, PSČ 906 06