sk

TIP NA VÝLET ZA HISTÓRIOU MÄSIARSTVA

LAHÔDKOVÝ KRÁSNOPOINT: MÚZEUM MÄSIARSTVA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Vo Valašskom Meziříčí nezabudnite navštíviť unikátne Múzeum mäsiarstva. V roku 2015 ho založil súčasný majiteľ MP Krásno, a. s., Karel Pilčík, pokračovateľ starého mäsiarskeho rodu, ktorého korene siahajú až do roku 1855.

Združenie na zachovanie tradícií mäsiarskeho remesla zhromaždilo v múzeu desiatky nástrojov a strojov, ktoré mäsiari používali od polovice 19. storočia. K cenným exponátom patria zrekonštruované a stále funkčné stroje na spracovanie mäsa pochádzajúce z medzivojnového obdobia. Záujemcovia o mäsiarske remeslo si v múzeu môžu pozrieť film o tom, ako dnes vyzerá priemyselná mäsová výroba. Snímku nakrútili priamo vo výrobni, teda v priestoroch, kam sa verejnosť bežne nedostane. Súčasťou múzea je štylizovaný mäsiarsky obchodík s dielňou na spracovanie mäsa. Exponáty sú doplnené historickými dokumentmi a fotografiami.

 

Múzeum mäsiarstva Valašské Meziříčí je kultúrnym a spoločenským centrom, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrne akcie. Súčasťou múzea je tiež galéria zameraná na regionálnu výtvarnú tvorbu. Ochutnať tu môžete údenárske špeciality z Krásna a z mäsiarstva H+H, partnerov múzea, alebo pivný špeciál Řeznický lev, ktorý varia v minipivovare Paličák v Palačove.
www.muzeumreznictvi.cz