sk
petrovy kameny

TIP NA VÝLET ZA ČARODEJNÍCKYMI ZLETMI

Vrcholový Krásnopoint – Petrove kamene, Praděd, Biela Opava

Až budete na svojich potulkách po vrcholkoch Jeseníkov míňať Petrove kamene, je dosť možné, že začujete kvílenie a tajuplné zvuky. Nenechajte sa zmýliť. Vietor nie je vždy na príčine. Náreky a prosby o život od upálených čarodejníc vraj strašia turistov dodnes. Na konci 17. storočia by ste tu skončiť nechceli. Kruté čarodejnícke procesy v okolí Jeseníkov zmarili životy viac ako 100 ľudí. Už len vyslovenie mena Petrove kamene desilo vtedajší ľud. Dokonca natoľko, že na obvinenie z čarodejníctva stačila často aj vymyslené obvinenie z prítomnosti konkrétnej osoby pri Petrových kameňoch. A to bola rýchla cesta na hranicu.

Doba sa však zmenila a náreky čarodejníc počujú turisti čím ďalej, tým menej. Azda už našli svoj pokoj. Aj vy sa tak nebojte a vyrazte v ústrety jeseníckym vrcholom. To, čo tu uvidíte, vám vyrazí dych.

PETROVE KAMENE

Petrove kamene získali svoj názov podľa niekoľkých odlišných povestí. Úplne všetky majú spoločnú jednu osobu, kováča Petra. Podľa jednej z povestí sa kováč Petr zblížil s dcérou z blízkeho panstva Sovince. Otec to však dievčine zazlieval a jej lásku nechápal a nepodporoval. Milenci tak spolu utekajú a schovávajú sa v tomto nehostinnom skalisku.

Skalný útvar Petrove kamene dominuje hlavnému hrebeňu Jeseníkov od Praděda k sedlu na Skřítku. Je to prísne chránená prírodná rezervácia s medzinárodným významom. Ide zároveň o vedľajší vrchol Vysokej hole a o tretí najvyšší vrchol Hrubého Jeseníka s výškou 1 446 m. n. m. Petrove kamene sú tvorené bridlicou a rulami a skaliská majú výšku až 7 metrov a šírku až 25 m. Patrí teda do desiatky najvyšších vrcholov v Českej republike. Zároveň sa nachádza na európskom rozvodí Baltského a Čierneho mora.

Petrove kamene sú miesto, kde prežívajú vzácne druhy lišajníkov, machov a bylín, ktoré inde na svete nenájdete. Aj preto je ochrana tohto územia celoeurópsky dôležitá.

Prístup priamo k Petrovým kameňom je teda z dôvodu ochrany cenného prírodného bohatstva od jari do jesene prísne zakázaný. Iba v zimných mesiacoch a za dostatku snehu je v blízkom okolí čulá lyžiarska prevádzka. V tesnej blízkosti kameňov vedie turistický chodník od známeho horského strediska Ovčárna.

Z vyhliadkového miesta a hrebeňovej trasy je dokonalý výhľad na Praděd, vrchol Mravenečník s Dlhými stráňami a údolie Desné a Bielej Opavy.

Kadiaľ k Petrovým kameňom:

Po asfaltovej ceste 446 sa vyvezte kyvadlovým autobusom z Karlovej Studničky alebo autom až na platené parkovisko pri hoteli Ovčárna. Potom pešo vyjdite po náučnom chodníku a zároveň hrebeňovej trase „Po hrebeňoch – svetom horských lúk“ až na vyhliadkové miesto pri Petrových kameňoch.

GPS: 50.0686411N, 17.2338731E
Malá Morávka, okr. Bruntál, Moravsko-sliezsky kraj

Zobraziť na mape

PRADĚD

Len päť kilometrov chôdze prekrásnou jeseníckou prírodou vystúpte na najvyššiu horu Moravy a najvyšší vrchol Jeseníkov, horu Praděd (1 492 m. n. m). Na vrcholku Praděda stojí televízny vysielač s útulnou reštauráciou a rozhľadňou. Horná vyhliadková plošina vysielača je súčasne najvyšší bod v Českej republike, aj keď umelý.

Praděd je jeden z najpopulárnejších turistických cieľov v Jeseníkoch. Na výlet sa ale poriadne pripravte. Býva tu veľmi drsné a premenlivé podnebie, ktoré dokáže potrápiť výletníkov aj v horúcich letných dňoch. Z hornej vyhliadkovej plošiny, ktorá stojí vo výške 80 m, uvidíte za dobrej viditeľnosti až na Lysú horu, Sněžku a Radhošť. Výnimočne uvidíte aj Vysoké Tatry a Nízke Alpy v Rakúsku.

Na Praděd môžete pohodlne vystúpiť po kvalitnej asfaltovej ceste aj po náročnejších turistických chodníkoch. Bez problémov sa tu dostanete pešo, na bicykli a v zime aj na bežkách.

GPS: 50.0830550N, 17.2309783E

Zobraziť na mape

BIELA OPAVA

Až vystúpite k Petrovým kameňom a na vrchol Praděd, vydajte sa pešo údolím náučného chodníka Biela Opava až do Karlovej Studničky. Perfektná turistická výprava bude za vami a vy získate množstvo prekrásnych zážitkov.

Chodník je technicky náročnejší. Prechádza množstvom drevených mostíkov, schodísk a lávok po brehoch rieky Bielej Opavy. Ide o jednu z najkrajších bystrín v Jeseníkoch. Na chodníku na vás čakajú vodopády, členité kaskády a vodné pereje. Skalné útvary sú skryté v romantických zákutiach smrekového lesa. Les bol pred rokmi opakovane zničený víchricou, ale príroda sa opäť rýchlo vracia do pôvodného stavu. Samotný chodník má dĺžku 6 km a prechádza v tesnej blízkosti rieky a vodopádov.

Na náučný chodník sa napojte pri svojej ceste z Praděda. Odbočte z hlavnej cesty doľava smerom k chate Barborka a vydajte sa smerom na Karlovu Studničku. Na chodník sa dá pohodlne napojiť aj priamo od Ovčárny.

GPS (od chaty Barborka) 50.0768286N, 17.2316233E

Zobraziť na mape

 




Jeseniky.net