sk

TIP NA VÝLET: ZA BÁJNYM RADEGASTOM, PO STOPÁCH JIŘÍHO RAŠKU A ZA POZNANÍM NA HOREČKY

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Mesto v kotline moravskosliezskych Beskýd medzi vodnými tokmi Lomná, Lubina a Bystrá víta návštevníkov malebnou horskou krajinou s impozantnou bájnou horou Radhošť, areálom skokanských mostíkov Jiřího Rašku a množstvom príležitostí na pešie aj cyklistické výlety, lyžovanie či paragliding. V lete je tu návštevníkmi obľúbený akvapark s toboganmi, šmykľavkou, ihriskom a s ďalšími atrakciami. Pri dlhšom pobyte sa môžete ubytovať v prekrásnom prostredí autokempu. Čo pod bájnou horou Radhošť nevynechať?

Historické centrum Frenštátu pod Radhoštěm, ktoré tvorí námestie s novorenesančnou radnicou a s prístupnou, 27 metrov vysokou radničnou vežou. Interiéry radnice zdobia diela Albína Poláška, autora slávnej sochy Radegasta. Jej kópiu si možno pozrieť pri turistickej ceste vedúcej z blízkeho horského sedla Pustevny na horu Radhošť a zreštaurovaný originál sochy pohanského boha sa nachádza vo vstupnej časti radnice. Neďaleko od centra je múzeum, ktorého expozície sú venované histórii, športu, tkáčstvu, prírode Beskýd, vysťahovalectvu do Texasu a streleckému spolku. V dolnom rohu námestia sa nachádza Kostol sv. Martina, horný kostol je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi.

 

Frenštát pod Radhoštěm sa stal jednou z kolísok českého lyžovania. Zásluhou olympijského víťaza, majstra sveta v skokoch na lyžiach a frenštátskeho rodáka Jiřího Rašku vyrástol na svahoch Horeček areál so štyrmi skokanskými mostíkmi. K hornej stanici môžete vyjsť po schodoch alebo sa vyviezť lanovou dráhou. Cestu si môžete spríjemniť vedomostnou hrou „Lvíčkov výškový kvíz“. Pri skokanských mostíkoch objavíte prvú zastávku na trojkilometrovom náučnom chodníku Beskydské nebo, ktorý približuje život v korunách stromov. Najväčším lákadlom je 85 metrov dlhý bezbariérový vzdušný chodník. Chodník vás dovedie aj k zvoničke Strážkyňa Beskýd či k bosému chodníčku. Priaznivci cyklistiky sa môžu prejsť pilotným trojkilometrovým okruhom Beskydských trailov.

 

TIP: Súťažné pečiatky Krásnosveta získate vo frenštátskom turistickom informačnom centre.
www.frenstat.info