sk
Krnov

TIP NA VÝLET PO SLIEZSKU

KRÁSNOPOINT S VÝHĽADMI DO SLIEZSKA – KRNOV A JEHO NAJVÄČŠIE LÁKADLÁ

Zažite Sliezsko a jeho perlu Krnov pekne z výšky. Vezmite svoju rodinu alebo partiu priateľov a spoznáte, či nie ste bojkovia alebo sa radšej držíte pri zemi. Krnov a jeho blízke okolie vám ponúka neuveriteľne bohatý výber možností, ako sa pozrieť do diaľav. Na dlani budete mať východnú časť Hrubých Jeseníkov a Nízke Jeseníky.

KRNOV – VEŽA KOSTOLA SV. MARTINA

Priamo v srdci mesta Krnov stojí prekrásny kostol sv. Martina, starý takmer 740 rokov. Na jednej z jeho veží je po celom obvode bezpečná vyhliadková ochodza. Výhľad z nej je okúzľujúci a uvidíte na celé centrum mesta Krnova a do širokého okolia. Výstup je fyzicky pomerne náročný a určite teda zvážte, či vziať hore najmä malé deti. So psíkom sa hore tiež nepozriete.

Na ochodzu sa vydáte bočným vchodom v jednej z kostolných veží. Vystúpite po drevených schodoch až nad loď kostola. Tu vás čaká doslova majstrovské dielo vtedajších stavebníkov. Pohľad na kostolné klenby zhora je totiž doslova fascinujúci. Určite sa pozrite tiež do bytu správcu veže, ktorý dozeral na bezpečnosť mesta.

Potom vás už čaká súboj s kondíciou a odvahou na úzkych a strmých drevených schodiskách až na samotný vrchol. Výhľad z ochodze za tú námahu ale rozhodne stojí.

Informácie – vyhliadková ochodza kostol sv. Martina

GPS: 50.0905089N, 17.7010344E

Adresa: 
nám. Osvobození 27/7
Pod Bezručovým vrchom
794 01 Krnov 1
Zobraziť na mape

 

KRNOV – VYHLIADKOVÁ VEŽA RADNICE KRNOV

Výhľad z 52 metrov vysokej radničnej veže na obrovské krnovské námestie a celý Krnov vám zostane dlho v pamäti. Radnica je srdcom Krnova od roku 1901, kedy boli položené prvé stavebné kamene. Radnica niekoľkokrát menila svoju podobu a teraz ide o novorenesančnú stavbu s výraznými secesnými prvkami. Je hrdou dominantou Krnova a má veľmi prepracovanú štukovú výzdobu. Okrem svojej funkcie radnice sa tu okrem iného pravidelne konajú svadobné obrady.

Samotná šesťposchodová veža s vyhliadku má v strednej časti znak Krnova približne z roku 1311. Tento rok sa spája aj s počiatkami samotného mesta. V útrobách veže slúži pôvodný hodinový stroj z roku 1894.

Do veže sa dostanete v menších skupinkách v sprievode sprievodcu a výprava zaberie približne polhodinku. Aj pred výstupom na túto vyhliadku prihliadnite na vašu aktuálnu kondíciu a fyzické zdravie. Táto vyhliadková veža je otvorená od mája do septembra.

Informácie – vyhliadková veža radnice Krnov

GPS: 50.0905089N, 17.7010344E

Adresa: 
Hlavní nám. 96/1
Pod Bezručovým vrchom
794 01 Krnov
Zobraziť na mape

 

ROZHĽADŇA CVILÍN

Pri príjazde autom alebo vlakom do Krnova z Opavy upúta váš pohľad už z veľkej diaľky romantická kamenná rozhľadňa Cvilín. Hrdo stojí nad Krnovom v nadmorskej výške 436 m. n. m. Rozhľadňa je vysoká 26 metrov. Výhľad do širokého okolia umožňuje už od roku 1903. To vtedy mala ešte špičku, o ktorú prišla po opravách po druhej svetovej vojne.

Na vrchol rozhľadne musíte vystúpiť po 144 drevených schodoch. Z hornej vyhliadkovej plošiny uvidíte za dobrých podmienok najvyššie vrcholky Moravsko-sliezskych Beskýd, konkrétne Radhošť, Smrk aj Lysú horu. Pri pohľade opačným smerom uvidíte vrcholky hrubých Jeseníkov. Východným smerom leží veľký Petrov rybník a Poľsko.

Od roku 2019 je táto rozhľadňa bohužiaľ z technických dôvodov uzatvorená a na rok 2020 je plánovaná rozsiahla rekonštrukcia. Tá by mala skončiť v roku 2021. Za vyhliadkou teda musíte ísť približne 250 metrov ďaleko po turistickom chodníku k prekrásnemu pútnickému kostolu Panny Márie Sedembolestnej. Tradície usporadúvaniu pútí tu siahajú až do 17. storočia. Od kostola môžete zísť do mesta po dlhých a tiahlych schodoch do Krnova. Alebo sa vydajte pešo opačným smerom po turistickom chodníku približne 1,5 km k zrúcanine hradu Šelenburk alebo ešte ďalej asi 4 km ďaleko k ďalšej rozhľadni Hansa Kudlicha v Úvalni na vrchole Strážišťa.

Informácie – rozhľadňa Cvilín

GPS: 50.0821050N, 17.7225733E
Virtuálna prehliadka
Zobraziť na mape

 

ROZHĽADŇA VYHLÍDKA NA JEŽNÍKU

Celoročne voľne prístupná rozhľadňa na Ježníku leží na vrchu Vyhlídka. História rozhľadní tu siaha až do roku 1894. Súčasná tretia konštrukcia z roku 2001 je zo smrekovcového dreva a má výšku 17,5 metra. Vyhliadková plošina na hornom poschodí je vo výške 13,6 m.

Z ježnickej rozhľadne uvidíte východným smerom na mesto Krnov, rozhľadňu a kostol na Cvilíne aj zrúcaninu hradu Šelenburk. V diaľke pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj vrcholky Beskýd. Západným smerom uvidíte Jeseníky a najvyšší vrchol Praděd. Severozápadným smerom sa nachádza mesto Albrechtice, obec Chomýž a Poľsko.

Približne 1 km chôdze z kopca nájdete historickú budovu pľúcneho Sanatória. V budove, ktorá prechádza dlhodobou rekonštrukciou nájdete Múzeum nábytku a školské zariadenie.

Informácie: rozhľadňa Vyhlídka na Ježníku

GPS: 50.0969600N, 17.6309975E

Zobraziť na mape

 

ROZHĽADŇA HANSA KUDLICHA

Za touto rozhľadňou sa budete z Krnova musieť vydať do vedľajšej obce Úvalno. Môžete sa vydať z rozhľadne Cvilín po chodníku cez zrúcaninu Šelenburk alebo ísť priamo z Úvalna. Rozhľadňa sa týči na vrchu Strážiště vo výške 396 m. n. m.

Samotná rozhľadňa má štvorcový pôdorys a je postavená z odolných žulových kvádrov. Celková výška 22 metrov je dominantná a rozhľadňu tak uvidíte už z veľkej diaľky. Spodná vyhliadková plošina leží vo výške 18 m. Na samotný vrchol vystúpite po 103 žulových schodoch. Rozhľadňa bola dostavaná v roku 1913 a meno dostala po miestnom rodákovi Hansovi Kudlichovi, ktorý bol sliezsky poslanec, ktorý v roku 1848 podal návrh na zrušenie poddanstva v krajinách Rakúskeho cisárstva. Zaujímavosťou je Kudlichovo mauzóleum v základoch rozhľadne a expozícia s pripomienkami jeho zaujímavého života.

Informácie – rozhľadňa Hansa Kudlicha

GPS: 50.0504942N, 17.7332733E

Zobraziť na mape