sk

TIP NA VÝLET NA PRVÚ ROZHĽADŇU V CHKO BIELE KARPATY

KRÁSNOPOINT S ROZHĽADOM: VRCH TRAVIČNÁ

Až sa budete túlať malebnou krajinou Bielych Karpát, nezabudnite na návštevu najvyššej rozhľadne v tomto pohorí, ktorá sa nachádza na vrchu Travičná. Z najvyššieho miesta 35 metrov vysokej rozhľadne, kam vyjdete po 177 schodoch, sa vám naskytne výhľad na celé Slovácko.

Železná rozhľadňa na Travičnej pri Tvarožnej Lhote bola oficiálne sprevádzkovaná 29. apríla roku 2001. Je situovaná v nadmorskej výške 380 metrov, jej celková výška je 52,6 metra. Popri turistických účeloch slúži rozhľadňa aj ako vysielač mobilných operátorov. Dostanete sa k nej jednoducho. Ak idete od Strážnice, vydajte sa do Tvarožnej Lhoty a pokračujte až k vodnej nádrži Lučina. Cesta povedie stúpaním, na jeho konci je odbočka k rozhľadni. Z obce Tvarožná Lhota dôjdete na vrch Travičná asi po dvoch kilometroch.

 

Vyhliadková plošina ponúka za jasného počasia nádherný výhľad na Hodonín a Pálavu, smerom na severozápad vidno Ždánický les a Chřiby. Uvidieť môžete aj hrad Buchlov a Kaplnku sv. Barbory. Smerom na sever vidno jazerá pri Ostrožskej Novej Vsi a za Veselím nad Lužnicí zasa Uherské Hradiště a Hostýn. Severozápadná strana vám ponúkne pohľad na pútnické miesto Svatý Antoníček pri Blatnici. Možno uvidieť aj Biele Karpaty s najvyšším bodom Veľkou Javorinou. Až sa pokocháte výhľadom, pozrite si expozíciu zameranú na tamojší región. Vďaka nej sa zoznámite s rastlinami, so zvieratami a s krajinou Bielych Karpát a dozviete sa o ľudových tradíciách Horňácka.
www.tvarozna-lhota.cz/rozhledna-travicna