sk

KAM NA VÝLET. NA HRAD A DO PODHRADIA?

HRADNÝ KRÁSNOPOINT: HRAD STARÁ ĽUBOVŇA

Na samom severu Slovenska, až pri hraniciach s Poľskom sa na sútoku riek Poprad a Jakubianka rozkladá mesto Stará Ľubovňa. Priamo nad mestom sa týči hrad Stará Ľubovňa v jedinečnej kompozícii s dreveným skanzenom a s barokovým podhradím s otvoreným depozitárom. Ak vás zaujíma história, nevynechajte ich prehliadku.

Ľubovniansky hrad, ktorý sa vypína na vápencovom kopci nad mestom Starou Ľubovňou, bol postavený začiatkom 14. storočia ako hraničný strážny hrad na ochranu obchodných ciest do Poľska. Sídlili v ňom významní uhorskí šľachtici a návštevou ho poctili napríklad kráľovná Mária, panovník Žigmund Luxemburský a mnohí iní. Po požiari v roku 1553 bol hrad rekonštruovaný na obrovskú renesančnú pevnosť s veľkolepým renesančným palácom. Od roku 1956 sídli v zachovanej časti hradu Ľubovnianske múzeum, ktoré zoznamuje návštevníkov s bohatou históriou tejto starobylej pevnosti. Predstavuje vysoký barokový bastion so vstupnou bránou, renesančnú vežu s bránou, východný barokový bastion, renesančnú baštu, barokový palác, gotický palác, hradnú studňu a mnoho iných zaujímavých architektonických pamiatok.

 

Pod hradom sa rozkladá Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Cieľom národopisnej expozície je priblížiť kultúrne hodnoty etnicky rozmanitého regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. Približuje život Slovákov, Nemcov, Rusínov, Goralov a Židov, ktorí po stáročia žili v tejto oblasti vedľa seba. Dominantnou najcennejšou architektonickou pamiatkou múzea v prírode je zrubový gréckokatolícky kostolík z roku 1883 zasvätený sv. archanjelovi Michaelovi.

 

V barokovom podhradí sa nachádzajú múzejné priestory, kde je možnosť prehliadky otvoreného depozitára obuvi, odevov a iného textilu. Je tu tiež oddychová zóna. V dome správcu nájdete turistické informačné miesto s premietaním filmov o histórii hradu Stará Ľubovňa.

 

Pečiatku dostanete pri pokladnici na hrade.
www.hradlubovna.sk