sk

HISTORICKÝ KRÁSNOPOINT

MÚZEUM ČERVENÝ KAMEŇ

Hrad Červený Kameň láka nielen zbierkou historického nábytku, ale aj bronzovým odliatkom Bruggskej madony, ktorý je jednou z piatich existujúcich replík originálu vytvoreného talianskym umelcom Michelangelom Buonarrotim.

Mohutný zachovaný hrad Červený Kameň sa nachádza asi 30 kilometrov od Bratislavy smerom na Pezinok. Pôvodne kráľovský hrad z polovice 13. storočia bol súčasťou pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami. Až do roku 1945 bol sídlom rodu Pálffyovcov, ktorí premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Dnes je tu jedna zo špecializovaných zbierok Slovenského národného múzea – múzeum historického nábytku a bytovej kultúry. Hradná expozícia predstavuje rôzne typy obytných priestorov zariadených v slohových štýloch od renesancie až po historizmus. Unikátne sú pivničné priestory hradu, ktoré patria k najväčším v strednej Európe.

V roku 2015 pribudol do stálej expozície múzea Červený Kameň bronzový odliatok viac ako päťsto rokov starej Michelangelovej Bruggskej madony, ktorá sa nachádza v kostole Notre Dame v belgických Bruggách. Michelangelo Buonarroti ju vytvoril z bieleho mramoru v roku 1504, teda v rovnakom čase ako známeho Dávida alebo Pietu. Ďalšie štyri existujúce repliky tohto súsošia Madony s dieťaťom sa nachádzajú v New Yorku, Edinburghu, vo Florencii a vo Washingtone.
hradcervenykamen.sk