sk

Ako malým deťom spríjemniť a spestriť výlety do prírody

Viete, ako zabaviť svoje deti pri dlhých výletoch prírodou? Poradíme vám. Skvelo sa pobavíte a užijete si veľa zábavy.

Azda každý rodič zažil situáciu, keď sa mávnutím „kúzelného prútika“ stal z plánovanej rodinnej dovolenky len prízrak a vaše deti vám v danej chvíli prerástli cez hlavu. Sčasti nudou, sčasti únavou, zle zvolenou desiatou alebo nedostatkom energie. Vďaka našim tipom sa týmto situáciám spoľahlivo vyhnete a ešte sa s deťmi skvelo zabavíte.

Možno patríte k tým šťastným rodičom, ktorých deti chodenie po kopcoch milujú a majú radosť zo samotnej cesty a spoznávania nových cieľov. Pokiaľ nie, vaše dieťa spravidla vôbec nechápe, čo sa vám na turistike páči a dokážu vám to hravo dokázať. Určite je tomu vhodné predísť. Dlhá monotónna chôdza deti nudí a tie potom potrebujú odpútať pozornosť a zabaviť sa. Rozhodne tak pred výletom skontrolujte a naplánujte tieto detaily:

SPRÁVNE ZVOLENÁ VEĽKOSŤ OBUVI JE ZÁSADNÁ

Hlavne u malých detí je výber správnej veľkosti topánok často náročný oriešok. Veľkosť detskej nohy sa neustále mení a rodičia často kupujú topánky aj o veľkosť väčšiu s tým, že ich predsa dieťa vynosí a dorastie. Alebo naopak podcenia rýchlosť rastu nohy a spoliehajú sa na to, že sa do topánok dieťa vojde. V oboch prípadoch bude chôdza pre dieťa únavná a bolestivá a po čase sa dočkáte demonštratívneho – „Ja už nikam nejdem“. Sľuby zmrzlín a darčekov v tejto chvíli nezaberú.

Topánky teda vždy nakupujte s deťmi. V topánkach sa deti pokojne môžu prebehnúť po obchode a otestovať, ako sedia. Rozhodne nákup naplánujte na druhú polovicu dňa, keď je noha nepatrne väčšia ako ráno. Medzi špičkou a prstami by malo zostať maximálne 1 – 1,5 cm, nikdy nie viac.

TRASU PRISPÔSOBTE VÝHRADNE DEŤOM

Len ťažko vám odporučíme optimálnu dĺžku trasy. Sami totiž najlepšie poznáte svoje dieťa a viete, čo dokáže. Pokiaľ je vaše dieťa vo veku, keď sa dá prenášať v nosidle, potom si ho vezmite pre prípad náhlej krízy a nutnosti odpočinku a spánku. Najmä pokiaľ dieťa v popoludňajších hodinách spí, pripravte sa na túto situáciu a vezmite si spomínané nosidlo alebo deku. Dieťaťu obvykle stačí pol hodinky spánku a je plné energie.

Aktívne využívajte lanovky. Pokiaľ sa vaše dieťa unaví už pri výstupe na hrebeň hory, výlet pre neho stratí všetok zmysel. Vytiahnite sa do kopca lanovkou a venujte svoje sily prechádzke po hrebeni, kde si budete užívať výhľady do diaľok bez mravčania detí.

PORIADNA DESIATA JE ZÁKLAD

Pripravte si na výlet hneď niekoľko druhov menších desiat a rozmanite pri tom zapájajte najrôznejšie druhy ovocia a zeleniny. Pri teplejších dňoch deťom pridajte do sendviča radšej niektorú z trvanlivých salám ako šunky. Bezpečne znesú aj izbové teploty a pohyb mimo chladničky im nijako neškodí, skôr naopak. Keď budú vaše deti unavené, usporiadajte poriadny piknik v prírode. Vaše dieťa bude po desiatej ako vymenené.

VYRÁŽAJTE DO PRÍRODY VO VÄČŠOM POČTE

Dohovorte sa s vašou spriatelenou rodinou s deťmi na spoločnom výlete. Ideálne je, pokiaľ sú deti v podobnom veku. V spoločnosti ďalších detí vaše dieťa prejde výrazne väčšiu vzdialenosť a nebude už od druhého kilometra neustále opakovať vetu, „už tam budeme“? Pokiaľ nemáte takú spriatelenú rodinu, skúste sa spojiť s miestnym turistickým spolkom, ktorý organizuje hromadné turistické pochody. Spravidla tam stretnete podobne naladenú rodinu, s ktorou nabudúce usporiadate menšiu akciu.

DETSKÉ ODRÁŽADLÁ A BICYKLE, HRAČKY

Pokiaľ plánujete trasu, ktorá dovolí vašim deťom vziať si so sebou detské odrážadlo alebo bicykel, vezmite ich so sebou. Deti zvládnu väčšiu vzdialenosť a dostanete sa aj tam, kde by ste pešo s deťmi nedošli. Na batoh pripevnite loptu schovanú v taške a pribaľte k nej aj lietajúci tanier.

HRAJTE HRY

Azda každému z vás napadne obľúbená detská hra, ktorou sme strávili aj hodiny a hodiny času. Často sa zaobídu aj bez potrebných pomôcok. Inšpirujte sa hrami, ktoré nám zaslali niektorí rodičia:

Stoj alebo skamenieš – prvý hráč ide vpredu a ostatní v rade za ním. Keď sa prvý hráč otočí, všetci musia okamžite skamenieť. Pokiaľ prvý hráč uvidí niekoho v pohybe, vymení si s ním miesto.

Kto sa pozerá, vyhrá – Pripravte si deväť alebo šestnásť vecí, ktoré vaše dieťa pri výlete s veľkou pravdepodobnosťou uvidí. Tieto slová pripravte aj so zreteľom na plánovaný cieľ trasy (rozmanité druhy rastlín, zvierat, stavby, kostoly, krmelce, rieky a pod.). Každú z týchto vecí si deti rozmiestnia na papier do mriežky 3 × 3 alebo 4 × 4. Pokiaľ dieťa konkrétnu vec zbadá, urobí si krížik. Kto vyhráva? To môže byť rôzne. Buď ten, kto vyškrtá mriežku horizontálne alebo vertikálne, alebo si vec odškrtne iba ten, kto vec uvidí ako prvý (vyhrá ten s najväčším počtom), alebo vyhrá ten, kto bude mať vecí najviac alebo všetky. Pripravte si aj darček deťom za výhru.

Tajuplný poklad a šípková – Príprava na túto hru je vlastne jednoduchá a opäť je lepšie, keď je na výlete viac rodín. Jeden dospelý sa vydá po trase s predstihom a bude trasu vytvárať priamo počas výletu. Na šípky stačí nájsť pár konárov, vyskladať kamienky a pod. Počas trasy pripravte na papier zadanie úloh, ktoré deti musia splniť a umiestnite ich na viditeľné miesto. Na konci nesmie chýbať poklad.

Slovný futbal – Jednotliví účastníci výletu hovoria jeden po druhom slová, ktoré začínajú na posledné písmenko alebo slabiku, na ktorú končilo predchádzajúce slovo.

Čo robím, kto som – Opäť hra, na ktorú nepotrebujete jedinú pomôcku. Jeden súťažiaci myslí na konkrétnu vec alebo povolanie a ostatní sa snažia s pomocou zvedavých otázok uhádnuť. Na otázky sa smie odpovedať iba áno/nie.

Čo všetko poznáš – Vymyslite si nadradené kategórie slov – napríklad – zvieratá, rastliny, športy, autá, mestá atď. podľa schopností a veku vašich detí. Každý potom hovorí všetky slová v kategórii, ktoré ho napadnú. Slová mu ostatní počítajú. Keď už vyčerpá svoje nápady, hra pre neho skončila a pokračujú ostatní. Hráč, ktorý vyhrá, rozhodne o kategórii slov pre ďalšiu hru.

Vidím vec, ktorá…. Vymyslite si prvé písmenko z veci, ktorú vidíte na trase vášho výletu a ostatní budú hádať, čo to je. Pre menšie deti, ktoré neovládajú písmenká, môžete vec popísať inak. Vidím vec, ktorá je modrá (obloha). Víťazom je ten hráč, ktorý správne uhádol slovo. Ten tiež začína ďalšiu hru.

GEOCACHING

Posuňte hľadanie zaujímavých miest a pokladov na inú úroveň a pustite sa do geocachingu. Po celom Česku aj Slovensku sú tisíce zaujímavých lokalít so špeciálnym bonusom v podobe ukrytej škatuľky (kešky), ktorá spravidla obsahuje zápisník, papierik a drobný darček pre ďalších hráčov. Každý cieľ má svoje súradnice, ktoré musíte správne nájsť a prípadne v rámci cesty splniť určité ciele.

NÁUČNÉ CHODNÍKY

Náučné chodníky môžu deťom splniť to, že aj samotná cesta je cieľ. Sú na nespočetných miestach a zavedú vás na nesmierne zaujímavé miesta. Vyberajte ale také, ktoré sú zamerané na deti, bežný náučný chodník by vaše dieťa nemusel zaujať. Detské náučné chodníky sú však doplnené o rôzne interaktívne hry a prvky, ktoré deti spoľahlivo zabavia.