sk

TIP NA VÝLET ZA HISTÓRIOU, VÝHĽADOM A ZA ZÁHADAMI

ZÁBAVNO-INTERAKTÍVNY KRÁSNOPOINT: SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD

Hrady nemusia byť len miestom, kde sa návštevníci zoznamujú s dávnou minulosťou. Slezskoostravský hrad je dobrým príkladom toho, že aj história môže ožiť prítomnosťou. Okrem stálych expozícií lákajú návštevníkov na hrad po celý rok aj tematické akcie, divadelné predstavenia a koncerty, ale aj zábavné interaktívne prehliadky.

Jedna z najstarších pamiatok mesta Ostravy stojí juhovýchodne od historického centra na nízkom návrší pri sútoku riek Ostravice a Lučiny. Prvé dochované zmienky o hrade založenom těšínskymi kniežatami sa datujú od roku 1297, keď slúžil ako hraničný hrad medzi těšínskym kniežacím a Moravou. V priebehu storočí prešiel hrad veľmi zásadnými prestavbami, tridsaťročná vojna následne priniesla ťažké, nenapraviteľné škody. Hrad ďalej chátral a po požiari v roku 1872 sa postupne zmenil v ruinu. V roku 2002 sa hrad stal majetkom mesta Ostravy a prechádza postupnými opravami a dostavbami.

 

V súčasnosti je Slezskoostravský hrad v rámci kraja jedným z najnavštevovanejších miest a ponúka návštevníkom nepreberné možnosti zábavy a odpočinku. V hradnej veži si môžu pozrieť stálu expozíciu histórie hradu a mesta Ostravy, expozíciu Tridsaťročná vojna a obdobie husitstva a expozíciu Z domácnosti našich predkov. Na prvom poschodí sa nachádza nová stála expozícia Hračky vášho detstva a tiež výstava Kapitoly z dejín Jantárovej cesty. Na prvej terase pevnosti sa nachádza dobová hradná kováčňa a v podzemí hradu je od júna 2015 nová stála expozícia Múzeum záhad. Nádvorie slúži na organizovanie rôznych koncertov, jarmokov, divadelných predstavení a iných kultúrnych akcií.

 

Na najvyššom poschodí otvorených terás sa nachádzajú vyhliadkové plošiny, odkiaľ sa núka krásny pohľad na mesto a panoráma Beskýd. Duchovný odpočinok poskytuje návštevníkom hradná Kaplnka Jana Czupryniaka.

 

TIP: Aj v roku 2017 je Slezskoostravský hrad zapojený do jedinečného projektu putovania po hradoch a zámkoch v celej Českej republike – Otvorte 13. komnatu, ktorý sprostredkúva zábavné interaktívne prehliadky s kostýmovýmanými postavami s príbehom.
hrad.cerna-louka.cz