sk

TIP NA VÝLET ZA HISTORICKÝMI LOKOMOTÍVAMI

ŽELEZNIČNÝ KRÁSNOPOINT: KOŠICKÁ DETSKÁ ŽELEZNICA

Na cestovaní vlakom nie je nič výnimočné. Keď však rozchod koľajníc meria len 1 000 milimetrov a po trati chodí najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva v strednej Európe, to je potom iná jazda!

Košická detská historická železnica, ktorú volajú aj Košická pionierka, je úzkorozchodná železničná trať v údolí Čermeľského potoka v rekreačnej oblasti Alpinka na severovýchodnom okraji Košíc. Trať s rozchodom len 1 000 milimetrov, ktorá slúžila na výučbu mladých železničiarov a zároveň ako rekreačná turistická pionierska železnica, bola prvá svojho druhu v Československu. Jej prevádzku otvorili  v roku 1955. S niekoľkými prestávkami slúži trať dodnes, a to v sezóne od apríla do decembra. Na objednávky aj celoročne. V súčasnosti je Košická detská železnica jediná svojho druhu na Slovensku a zároveň jediná dochovaná pionierska železnica.

 

Prevádzku na trati v dĺžke takmer 4 kilometrov s tromi zastávkami zaisťujú parné a dieselové historické lokomotívy. Počas polhodinovej cesty krásnou prírodou na trase Čermeľ – Alpinka a späť si cestujúci môžu pozrieť najstaršiu prevádzkovanú parnú lokomotívu v strednej Európe nazývanú Katka. Dozvedia sa, ako funguje parný stroj, a povozia sa na jednom z motoráčikov. Na stanici Čermeľ sa nachádzajú dosiaľ používané historické výhybky a koľajnice pochádzajúce zo štiavnickej a gelnickej železnice.
www.detskazeleznica.sk