sk

TIP NA VÝLET ZA FRANTIŠKOM PALACKÝM

KRÁSNOPOINT OTCA NÁRODA: HODSLAVICE

Na rozhraní Kravařska a Valašska sa nachádza obec Hodslavice, ktorá sa hrdí rovno jedenástimi kultúrnymi pamiatkami. Milovníci českej histórie určite zamieria do rodného domu Františka Palackého. Na svoje si prídu tiež obdivovatelia ľudovej architektúry.

Obec Hodslavice venovala jednému z najväčších českých literátov, historikov a filozofov, Františkovi Palackému stálu expozíciu zriadenú v jeho rodnom dome. Dom z nepálených tehál so šindľovou strechou, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, postavil koncom 18. Storočia otec Františka Palackého. Českého velikána pripomína aj pomník od akademického sochára Vladimíra Navrátila v strede obce.

 

Rodný dom Františka Palackého stojí neďaleko ďalšej hodslavickej kultúrnej pamiatky, dreveného Kostola sv. Ondreja. Jeden z najstarších beskydských drevených kostolov z polovice šestnásteho storočia nesie gotické prvky. V jeho jednoduchom interiéri sa nachádza kópia „hodslavickej Madony“, inšpirovaná historicky veľmi hodnotnou plastikou z dvadsiatych rokov pätnásteho storočia. Kostol prešiel v minulých rokoch náročnou rekonštrukciou a dnes je prístupný len po predošlej rezervácii. Bohoslužba sa tam koná raz do roka, a to 30. Novembra na sviatok svätého Ondreja.

 

Pozornosti turistov by nemali uniknúť ani pamiatkovo chránený evanjelický kostol, zrubová Fojtova stodola alebo stará evanjelická škola. Zaujímavosťou je tiež mlyn holandského typu na návrší západne od Hodslavíc, ktorý dal v roku 1864 postaviť sedliak Josef Bartoň. V roku 1914 nariadili rakúsko-uhorské úrady demoláciu mlyna z obavy, že by mohol slúžiť ako nepriateľská pozorovateľňa. Vtedajší majiteľ však stavbu uchránil. Mlyn dnes slúži ako rekreačný objekt.

 

Súťažné pečiatky Krásnosveta dostanete na Obecnom úrade Hodslavice.