sk

TIP NA VÝLET ZA ČESKÝM A SLOVENSKÝM UMENÍM

GALERIJNÝ KRÁSNOPOINT: GALÉRIA KLATOVY/KLENOVÁ

Klenovú možno bez váhania označiť za miesto, kde sa snúbi história s umením. Galéria v priestoroch zámku Klenová zhromažďuje už viac ako päťdesiat rokov obrazy, plastiky, kresby, grafiky a fotografie českých a tiež slovenských umelcov tvoriacich prevažne od druhej polovice 20. storočia. Okrem toho okolie hradu a zámku slúži ako galéria pod šírym nebom.

Trinásť kilometrov západne od Klatov neďaleko česko-nemeckých hraníc sa nachádza rozsiahla zrúcanina významného stredovekého Klenová, ku ktorej v 19. storočí pristavali novogotický zámok. V druhej polovici 19. storočia vyrástol v najbližšom okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodárskych budov. Z hradu sa núka jedinečný výhľad na centrálnu Šumavu.

 

Na Klenovej si prídu na svoje nielen milovníci histórie, ale tiež priaznivci moderného umenia. V šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bola v zámku zriadená galéria moderného umenia. Za desiatky rokov svojej existencie si vybudovala popredné miesto medzi galériami u nás. Nájdete v nej diela klasických majstrov, akými sú Filla alebo Švabinský, zástupcov českého a slovenského moderného umenia, akými sú Kolíbal, Janoušek, Palcr, Sekal alebo Karlíková, ale tiež výstavy súčasných začínajúcich umelcov.

 

Okolie hradu a zámku dotvárajú sochy a umelecké objekty rozmiestnené voľne v priestore a v krajine. Najdlhšie tu stojí baroková socha sv. Jána Nepomuckého, ktorej robí spoločnosť bronzový býk Vincenca Vinglera. Za sýpkou, ktorá slúži aj ako galerijný priestor, narazíte na neprehliadnuteľnú bronzovú sépiu Jaroslava Rónu. Na nádvorí hradu sa nachádza galéria pieskovcových sôch z 19. storočia.
www.gkk.cz/cs