sk

TIP NA VÝLET ZA BOBOVANÍM A ZA KRÁSAMI MARIÁNSKEHO ÚDOLIA

ADRENALÍNOVÝ KRÁSNOPOINT: BOBOVKA PRI MLYNE BRNO

Bobové dráhy sa stali obľúbenou celoročnou zábavou pre malých aj veľkých. Dráha, ktorú otvorili koncom roka 2016 v Brne-Líšni, sa môže pochváliť krásnym prostredím Mariánskeho údolia obklopeného lesmi.

Bobová dráha v Brne-Líšni sa nachádza v Mariánskom údolí, ktoré patrí k najkrajším miestam v Brne. Nástupné aj výstupné miesto bobovky nájdete pod kopcom pri vychode do obľúbenej reštaurácie Kadlcov mlyn. Vozíky sa na dráhe pohybujú po rúrkovej konštrukcii. Jazdec je pripútaný pásom, rovnako ako v aute, a brzdou reguluje rýchlosť bobu, ktorá môže dosiahnuť maximálne 40 kilometrov za hodinu. Celá dráha sa nachádza v lese, je dlhá 988 metrov, má 12 zákrut a jednu „vývrtku“. Jazdec sa celkovo zvezie po zhruba kilometrovom okruhu.

 

Bobovanie môžete spojiť s príjemným výletom po Mariánskom údolí, ktoré obklopujú husté lesy. Jeho stredom preteká potom Říčka s piatimi vodnými nádržami – U Kadlcovho mlyna, Pod Hrádkom, Muchova búda, Pod Hornekom a Pod Hádkom. Okolo rybníkov vedú po oboch stranách upravené cesty, vhodné na pešiu turistiku, jazdu na bicykli a v zime pre bežkárov. Medzi rybníkmi U Kadlcovho mlyna a Pod Hrádkom sa nachádza hradisko Staré Zámky, ktoré bolo nepretržite osídlené od mladšej doby kamennej až do 12. storočia. Sú tam zachované valy a zvyšky brány. Ďalšou zaujímavosťou týchto miest je zrúcanina Horákovského hradu, jeho pozostatky nájdete medzi rybníkmi Pod Hrádkom a Muchova búda. Veľkým turistickým lákadlom sú tiež jaskyne v zadnej časti Mariánskeho údolia na území obcí Mokrá-Horákov a Ochoz u Brna. Najznámejšou z nich je jaskyňa Pekárna. Preslávili ju nálezy pravekých rytín na rebrách koní, ktoré tam zanechali lovci sobov.

 

Bobovka Brno v číslach:

 

 

  • Celková dĺžka: 988 m

 

  • Dĺžka dráhy: 770 m

 

  • Prevýšenie dráhy: 67 m

 

  • Priemerný sklon dráhy: 9,3 %

 

  • Maximálny sklon dráhy: 20,5 %

 

  • Dĺžka transportného systému: 218 m

 

 • Priemerný sklon transportného systému: 32 %