sk

TIP NA VÝLET NA RENESANČNÝ ZÁMOK A ZA UNIKÁTNYM MOSTOM

ZÁMOCKÝ KRÁSNOPOINT: NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

Náměšť nad Oslavou leží východne od Třebíče v údolí rieky Oslavy, ktorá odtiaľ malebným zalesneným údolím tečie ďalej na juh okolo zrúcanín niekoľkých stredovekých hradov. Dominantou mesta je renesančný zámok a v historickom centre stojí za pozornosť barokový kamenný most, jeden z najstarších na Morave.

Renesančný zámok si dali z pôvodného stredovekého hradu prestavať v 16. storočí vtedajší majitelia, páni zo Žerotína. V interiéroch sa nachádza kolekcia vzácnych tapisérií a pri prehliadke nazriete aj do kaplnky či do knižnice s krásnou freskovou výzdobou. Na nádvorí s arkádami pozýva na osvieženie Neptúnova fontána, môžete sa prejsť v malej francúzskej záhrade alebo v anglickom parku. Na zámocké parky bezprostredne nadväzuje zvernica so zachovanými mohutnými stromami a s pozoruhodnou flórou a faunou.

 

Priamo pod zámkom leží neveľké historické centrum s námestím, ku ktorému vás privedie kamenný most zdobený dvadsiatimi barokovými sochami. Most, ktorý bol v minulosti významným komunikačným spojivom medzi zámkom a vlastným mestom, je unikátom v meradle celého Česka. Po Karlovom moste je to najväčší most v Česku s najbohatšou sochárskou výzdobou.

 

Do Náměšte sa každý rok môžete vydať na Folkové prázdniny alebo na festival vážnej hudby Concentus Moraviae. Len kúsok od mesta ležia Kralice s Pamätníkom Kralickej biblie. Dostanete sa tam pešo cez zámockú zvernicu, ktorá je však verejnosti prístupná len počas letných prázdnin. Obľúbené výletné ciele predstavujú aj ďalšie pamiatky v okolí, predovšetkým zámok v Jaroměřiciach nad Rokytnou a zámok v Moravských Budějoviciach s expozíciami Múzea Vysočiny.

 

Krásnopoint sa nachádza v informačnom centru na námestí.
www.namestnosl.cz