sk

TIP NA VÝLET NA NAJVÄČŠÍ MORAVSKÝ HRAD

STRAŠIDELNÝ KRÁSNOPOINT: HRAD SOVINEC

Radi sa bojíte? Navštívte hrad Sovinec, o ktorom kolujú strašidelné povesti. Tie najstrašidelnejšie sa vzťahujú na piate nádvorie, kde sa zjavujú sivý škriatok, biela pani, prípadne nešťastie zvestujúca čierna pani. Na hradných schodoch možno stretnete ohnivého koňa.

Najväčší moravský hrad, ktorý nájdete v Nízkom Jeseníku, má pohnutú históriu. V 14. storočí ho založili bratia Pavol a Vok z rodu Hrutovicovcov. Pôvodne len masívnou hradbou obohnaná veža s jedným palácom získala neskorogotický charakter na prelome 15. a 16. storočia. Po bitke na Bielej hore obsadil Sovinec rád nemeckých rytierov. Z hradu sa stala moderná obranná pevnosť, v septembri roku 1643 ho však obkľúčilo osemtisíc švédskych vojakov a po dvadsaťjeden dňoch krutých bojov Sovinec dobyli. Neskôr ho rád nemeckých rytierov dostal späť do svojho vlastníctva. Začiatkom 2. svetovej vojny však bol rád úradne zrušený a na hrade sa usídlila jednotka Wehrmachtu. V máji roku 1945 komplex vyhorel a dodnes prebieha jeho postupná rekonštrukcia.

 

Súčasným správcom hradu Sovinec je Múzeum v Bruntále. Návštevníci sa môžu prejsť po piatich nádvoriach a po najstaršom Hornom hrade s vyhliadkovou vežou. V niekdajších koniarňach nájdete expozície o histórii hradu a lesníckej školy, v kastelánstve sú vystavené archeologické nálezy a zbrane a v pivniciach naháňa hrôzu mučiareň. Vyhliadková veža ponúka očarujúci pohľad do okolia a súčasne slúži aj ako galéria nedávno otvorená trasa prechádza z Horného hradu cez komnatu v bráne do opravenej Rytierskej sály, vyzdobenej zbierky zbraní. V sezóne 2016 po prvý raz otvorili nový okruh, ktorý návštevníkov zavedie do hradného podzemia. Prístupná je časť podzemnej chodby, ktorá bola predtým zavalená. Nový návštevnícky okruh je dlhý zhruba tisíc metrov a zahŕňa tiež vnútorné a vonkajšie opevnenie.
akce.sovinec.cz