sk
turovsky vodopad

TIP NA VÝLET K VODOPÁDOM

Osviežujúci Krásnopoint

Na bezmennom prítoku malého potoka Turová na Slovensku nájdete prekrásny 15 m vysoký vodopád. Ten získal hneď niekoľko pomenovaní, ktoré sa zaužívali medzi turistami aj miestnymi. Nájdete ho teda pod názvami Turovský vodopád, Skalný vodopád, alebo Padalo. Nestretnete tu davy turistov ani nebezpečnú zver. Turovský vodopád je v skutočnosti málo známy, a dokonca k nemu nie je zavedená ani označená turistická značka. O to viac zvádza na návštevu. Vedú k nemu iba dva chodníky z neďalekej obce Turová.

Turovský vodopád nájdete v pohorí Kremnické vrchy v prekrásnej doline, ktorá má charakter blízky kaňonu. Vytvoril ju bezmenný prítok potoka Turová.

Okolie Turovského vodopádu je skutočne pôsobivé a znalým cestovateľom môže čiastočne pripomínať Slovenský raj.

Vodopád má výšku 15 metrov a má tektonický pôvod. Krásu vodopádu môžete obdivovať po celý rok, ale na jar je prietok pochopiteľne najväčší. V období jarného topenia a silných jarných dažďov je návšteva vodopádu skutočný zážitok.

Vezmite so sebou na výlet svoju rodinu alebo partiu priateľov. Vodopád síce nie je na oficiálnych turistických chodníkoch, ale priamo z obce Turová vedie 500 m dlhý označený chodník, takže sa určite nestratíte. Na severnom kraji obce môžete kráčať Skalnou dolinou, na ktorej konci nájdete vodopád. Na pár úsekoch trasy je nutné byť opatrný a držať sa reťazí, ale hravo to zvládnu aj malé deti. K vodopádu vedú aj schody z neďalekej poľnej cesty.

Cestou späť sledujte a hľadajte odbočku k cintorínu, ktorá je na druhej strane cesty. Cesta k cintorínu vás totiž po pár stovkách metrov privedie k ďalšej prírodnej zaujímavosti – Turovský sopúch (GPS 48.6014981N, 19.0515628E ). Ide o sopečné hrdlo, obnažené eróziou. Vzniklo v priebehu dávnej vulkanickej aktivity Kremnických vrchov.

Zaujímavý skalný útvar má na svojom vrchole majestátny drevený kríž a je odtiaľ ďaleký výhľad do okolia. V blízkom okolí môžete obdivovať vzácne teplomilné rastlinstvo a neobvyklé živočíchy. Trasa je veľmi ľahká a zvládne ju aj málo zdatný turista.

KDE VODOPÁD NÁJDETE?

Okres: Zvolen (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,601817 19,043617

Adresa: Turová, 962 34

Telefón: +421 45 539 10 48

E-mailinfo@turova.sk

turova.sk

Zobraziť na mape
turova.sk