sk

TIP NA VÝLET DO SRDCE ORAVY

JAZDECKÝ KRÁSNOPOINT: RANČ U EDYHO U ORAVSKEJ PRIEHRADY

Orava, ktorá sa rozkladá vo východnej časti Slovensko-poľskej hranice na severe Slovenska, patrí medzi menej navštevované a neprávom opomínané lokality na slovenskom. Pritom sa pýši krásnou prírodou, historickými pamiatkami i skvelými možnosťami vodného vyžitia.

Najvýznamnejšou pamiatkou oblasti je Oravský hrad v obci Oravský Podzámok. Hrad, ktorý sa týči na skalisku nad riekou Oravou, kedysi strážil významnú obchodnú cestu a bol administratívnym centrom oblasti. Bol postavený v polovici 13. storočia na mieste pôvodnej drevenej pevnosti a v nasledujúcich storočiach rôzne prestavovaný a upravovaný. Dnešný vzhľad zodpovedá stavu v 17. storočí, avšak je do značnej miery ovplyvnený rekonštrukciami po požiari, ktorý hrad postihol roku 1800. Hrad je sídlom Oravského múzea, okrem mobiliáru sú tu k videniu exponáty o prírode a zvírený v okolí.

 

Pri návšteve Oravy by ste si nemali nechať ujsť ani Skanzen v Zuberci, celým názvom Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová, ktorý predstavuje históriu a život oravskej dediny. K videniu sú tu typické obytné a hospodárske budovy, remeselnícke objekty i technické stavby. Milovníkom histórie by nemal uniknúť ani drevený kostolík z polovice 15. storočia, ktorý stojí v obci Tvrdošín na rieke Orave. Tento kostolík patrí medzi pamiatky UNESCO.

 

Orava poskytuje veľa možností tiež turistom. Do oblasti zasahujú Západné Tatry, severná časť územia pokrývajú Oravské Beskydy s najvyššími vrcholmi Babia hora (1 725 m) a Pilsko (1 557 m). Na juhu pohoria potom prechádzajú Oravské Beskydy v Oravskou Maguru. Ak ste vyznávači vodných športov, vydajte sa k Oravskej priehrade alebo na termálne kúpalisko Oravice, ktoré sa nachádza na severozápadnom okraji pohoria Západné Tatry.

 

TIP: Skvelé ubytovanie priamo pri Oravskej priehrade ponúka Ranč u Edyho, a to buď v hotelovej časti objektu, alebo v kompletne vybavených chatkách. Ranč prevádzkuje jazdeckú školu pre začiatočníkov aj pokročilých. V areáli ranča nájdete aj tenisové kurty, detské ihrisko, bazén a minizoo s hospodárskymi zvieratkami.

 

Pečiatku získate na pokladni.
www.rancuedyho.sk/velkanoc