sk

TIP NA VÝLET DO PRAŽSKÉHO LESA

MUFLONÍ KRÁSNOPOINT: ZRUB GIZELA V KUNRATICKOM LESE

Kunratický les sa rozkladá medzi Kunraticami, Roztylmi a Krčou ako zelená oáza uprostred panelových sídlisk Prahy 4. Na prechádzke po lesných turistických cestách objavíte zrúcaninu gotického hradu, narazíte na niekoľko detských ihrísk a príjemných krčmičiek a možno stretnete aj muflóna.

Kunratický les je historicky spojený hlavne s kráľom Václavom IV., ktorý kúpil Kunratické panstvo aj s rozsiahlymi lesmi v roku 1407 od zadlžených Olbramovicov. V tom čase sa územie Kunratíc nachádzalo ďaleko za Prahou, takže kráľ si tam dal vybudovať hrad, aby mohol unikať pred vladárskymi povinnosťami a venovať sa svojej veľkej zábave, lovu zveri. Z hradu zvaného Nový Hrádek sa zachovala len zrúcanina, ktorá je voľne prístupná.

 

Raritou Kunratického lesa, za ktorou smeruje veľká časť návštevníkov, sú stáda muflónov. Muflóny boli do lesa umelo vypustené až v 60. rokoch minulého storočia a dnes sa obvykle pohybujú v blízkosti areálu IKEM. Ak sa vám nepodarí zastihnúť muflóna, môžete ísť za niektorými zvieratami do minizoo, ktorú nájdete za reštauráciou U kráľa Václava. V minizoo môžete pozorovať srnky alebo daniele škvrnité. K zaujímavým rastlinám Kunratického lesa patrí vzácna metasekvoja – ihličnatý opadavý strom, ktorého semená boli do Európy privezené z Číny v roku 1949.

 

Vstup do Kunratického lesa je možný na mnohých miestach, všetko je v dosahu mestskej hromadnej dopravy. Lesom vás prevedie náučný chodník, na ktorej sa nachádza celkovo 14 zastávok a osem odpočinkových altánov. Čiastočne vedie chráneným územím Údolie Kunratického potoka a zoznámite sa na ňom so živočíchmi a rastlinami vyskytujúcimi sa v tejto oblasti.

 

TIP: Na cestách Kunratickým lesom si môžete oddýchnuť v zrube Gizela, pri ktorom sa nachádza aj verejné ohnisko. Opečte si pri ňom kvalitný špekáčik KRÁSNOS ohňom zaobchádzajte opatrne. Obľúbený zrub pred šiestimi rokmi vyhorel. Dnes je už úplne obnovený do pôvodnej podoby a ponúka posedenie vo vnútri aj vonku. Priľahlé ihrisko je výhodou pre rodičov, ktorí si chcú chvíľu posedieť pri dobrom pive. Deti zasa ocenia osviežujúcu malinovku.
www.facebook.com/SrubGizela