sk

TIP NA VÝLET DO POHORIA CHŘIBY

LESNÝ KRÁSNOPOINT: LESNÝ PENZIÓN BUNČ

Letovisko Bunč je najznámejšie turistické a rekreačné stredisko pohoria Chřiby. Nachádza sa uprostred severovýchodného hrebeňa vo výške 479 metrov nad morom na hranici okresov Kroměříž a Uherské Hradiště. Ak sa rozhodnete preskúmať túto oblasť, zvoľte si za východiskový výletný bod napríklad krásne zrekonštruovaný Lesný penzión Bunč.

Pôvodný názov lesného penziónu Bunč znel „Turistická útulňa hostinská na Bunči“. Od roku 1924 bola majetkom Klubu českých turistov. Využívali ju predovšetkým pútnici smerujúci na Velehrad alebo výletníci na bicykloch a na motocykloch. Po roku 1934, keď sa začal pripravovať projekt prvej československej diaľnice spájajúcej východ a západ republiky sa z Bunča stalo na čas veľké stavenisko a turistický ruch utíchol. Roku 1942 bola stavba diaľnice zastavená a o tri roky neskôr turistickú chatu vypálili nacisti. Po vojne získali členovia Klubu českých turistov chatu späť do vlastníctva a začali s prácami na oprave budovy.

 

Dnes sa môžete v pekne zrekonštruovanom trojhviezdičkovom penzióne Bunč ubytovať v izbách s vlastným sociálnym zariadením, s prípojkou na internet a s televízorom. Na ubytovanie slúži tiež sedem štvorposteľových, celoročne obývateľných chatiek s kompletným sociálnym zariadením. V penzióne, samozrejme, nechýba reštaurácia s veľkým barom a s kachľovou pecou.
Od mája budete môcť v penzióne aj relaxovať v novo vybudovaných Jelínkových lesných kúpeľoch (kúpele v medených vaniach, fínska a parná sauna).
Pre deti je vonku pred reštauráciou zriadený športový kútik. Na južnej strane nádvoria sa rozprestiera slnečná terasa s kapacitou 200 miest, na severnej strane nádvoria je krytá kamenná terasa s krbom a s barom.

 

TIP: V oblasti pohoria Chřiby sa nachádza rad dobre značených turistických ciest na pešie horské túry aj na cykloturistiku. Na najvyššom vrchole Brdo s výškou 587 metrov nad morom nájdete najvyššiu kamennú rozhľadňu na Morave. Na priľahlom ohnisku si môžete opiecť kvalitný špekáčik KRÁSNO. Dajte sa pritom viesť našimi tipmi na správne opekanie údenín.

 

Pečiatka je k dispozícii u obsluhy v bare.
www.bunc.cz