sk

TIP NA VÝLET DO ORIGINÁLNEHO MÚZEA A ZA KAMENNÝMI ANJELMI

SOCHÁRSKY KRÁSNOPOINT: OBEC NEČTINY

Obec Nečtiny na severe Plzenského kraja má dlhú históriu. Prvé zmienky o nej v historických prameňoch pochádzajú z 12. storočia. Dnešná obec bývala kedysi bývala mestom s vlastným znakom a pivovarom a mávala tiež zájazdový hostinec priamo v centre.

Bývalý hostinec sa premenil na neobyčajné múzeum s originálnym exponátmi a rozhodne stojí za to vidieť ich. K najobľúbenejším exponátom Regionálneho múzea Nečtiny patrí model krajiny s dotykovou prezentáciou. Veľkou raritou sú figuríny v životnej veľkosti, ktoré majú tváre súčasných obyvateľov obce. Figuríny nájdete v miestnosti venovanej histórii obce. Súčasťou expozície je tiež prvorepubliková policajná stanica s výjavom skutočnej udalosti – prepadnutím nečtinského občana, ktorý prišiel zločin ohlásiť s prestreleným krkom. Veľkou zaujímavosťou je využitie audiovizuálnych prvkov, napr. unikátna scénka výsluchu mäsiara práve na policajnej stanici. Národopisná expozícia situovaná v drevenici približuje život prostých obyvateľov, ktorí v tamojšom kraji chovali ovce, pestovali ľan a zaoberali sa drevárstvom.

 

V Nečtinách nevynechajte ani návštevu romantického novogotického zámku so štýlovými novogotickými vežami na nároží a s vysokými trojuholníkovými štítmi s cimburím. Ďalej po modrej značke prídete z obce Nečtiny k zaniknutému hradu na vrchole Nečtinského Špičáku v nadmorskej výške 611 metrov. Zaujímavosťou je tiež množstvo kamenných sôch rôznych tvarov a motívov, ktoré zdobia celú obec a ktoré nájdete doslova na každom rohu. Pozoruhodná výzdoba je výsledkom niekoľkých medzinárodných sochárskych sympózií. V roku 2015 vznikla aj samostatná Cesta anjelov, ktorá vedie až k odsvätenému Kostolu svätej Anny, ktorý dnes slúži ako netradičná divadelná scéna spolku Baroko v Česku. Hneď pri kostole je ďalšia miestna kultúrna pamiatka, a to bývalý barokový špitál.

 

Pečiatku nájdete priamo v pokladnici múzea, ktorá je zároveň informačným centrom.