sk

KAM NA VÝLET ZA UNIKÁTNOU ARCHITEKTÚROU V SRDCI PRÍRODY?

ĽUDOVÝ KRÁSNOPOINT: PUSTEVNY

Horský hrebeň Pustevny patrí k najnavštevovanejším oblastiam Beskýd nielen pre krásu okolitej prírody, ale tiež vďaka unikátnym ľudovým stavbám. Pustevny sú východiskovým bodom na výlet na neďalekú horu Radhošť, počas ktorého narazíte na sochu pohanského boha úrody Radegasta.

Názov horského hrebeňa sa odvodzuje od pustovníkov, ktorí tam prebývali v polovici 18. storočia. Čaro tohto miesta prilákalo členov frenštátskeho spolku Pohorská jednota Radhošť, ktorí v oblasti značili turistické trasy a zriaďovali sieť horských hotelov a ubytovní. Oni tam dali postaviť niekoľko útulní, z ktorých dve – Libušín a Maměnku – navrhol slovenský architekt Dušan Jurkovič v slohu ľudovej secesie. Chata Libušín – na jej vnútornej výzdobe sa podieľal český maliar Mikoláš Aleš – v roku 2014, žiaľ, vyhorela. Valašské múzeum v prírode v Rožnove pod Radhoštěm usporiadalo verejnú zbierku na opravu, ktorá má útulni vrátiť pôvodný vzhľad z roku 1925. K dreveným stavbám, ktoré na Pustevnách projektoval architekt Dušan Jurkovič, patrí aj storočná drevená zvonička s farebnými ornamentmi .

 

Z Pustevien sa môžete vydať po nenáročnej štvorkilometrovej trase na horu Radhošť, počas ktorej narazíte na niekoľko turistických atrakcií. Patrí k nim rozhľadňa Cyrilka, socha pohanského boha Radegasta od frenštátskeho rodáka Albína Poláška a Kaplnka sv. Cyrila a Metoda na Radhošti, ktorá stojí vo výške 1 129 m n. m. Táto kaplnka je najvyššie položenou cirkevnou pamiatkou v Česku. V kaplnke si môžete pozrieť krásne vitráže, z vyrezávaných okien vežičky sa núka výhľad ďaleko do krajiny. Za kaplnkou stojí socha známych slovanských vierozvestcov.

 

Pečiatku dostanete v kiosku, Trojanovice 660, súradnice GPS 49.4884271, 18.263689