sk

HOROLEZECKÝ KRÁSNOPOINT

ZÁMOK ADRŠPACH A HOROLEZECKÉ MÚZEUM

Až budete cestovať v okolí Náchoda, nezabudnite navštíviť barokový zámok Adršpach, ktorý stojí v rovnomennej obci. Najmä ak ste sa do tejto oblasti vydali s lezeckou obuvou v batohu, oceníte múzeum horolezectva, ktoré vyrástlo v priestoroch zámku.

Zámok založili ako pevnosť v 15. storočí páni Berkovci z Dubé. Dnešnú podobu nadobudol v rokoch 1577 –1580. V tom čase bola stavba vo vlastníctve Adama Bohdaneckého, rytiera z Hodkova. Vlastnilo ho však mnoho majiteľov. V roku 2013 odkúpila zámok obec Adršpach, zrekonštruovala ho a v jeho priestoroch zriadila prvé horolezecké múzeum v Česku.

 

Expozícia približuje pieskovcové lezenie, ktoré k Adršpašsko-teplickým skalám neodmysliteľne patrí. Vystavené sú fotografie, historické dokumenty aj výbava horolezcov na lezenie na pieskovcových skalách. Pozrieť si možno vývoj istiacich techník, pomôcok, sedačiek aj obuvi. Priaznivci horolezectva sa tam môžu zoznámiť tiež s históriou vysokohorského lezenia. Celá expozícia bola pripravovaná v spolupráci s miestnymi lezcami a s Českým horolezeckým zväzom. Na zámku sa tiež celoročne konajú výstavy.
www.obecadrspach.cz