sk

Niet nad opekanie špekáčikov pod šírym nebom. Viete, ako postaviť ohnisko a ako rozložiť oheň?

Viete rozložiť oheň za dažďa a potom ho päť minút udržať? Ak áno, právom vám patrí skautský bobrík ohňa. Nám ostatným bude stačiť, keď sa podarí rozložiť oheň za pekného, suchého počasia a udržať ho aspoň tak dlho, kým sa neopečú všetky špekáčiky.

Ako postaviť ohnisko? Držte sa ďalej od lesa

Oheň nerozkladajte v lese ani v jeho blízkosti. Ohnisko musí byť vzdialené minimálne päťdesiat metrov od okraja lesa a tiež dostatočne ďaleko od horľavých objektov (napríklad od stohu slamy). Oheň by mal byť zároveň chránený pred vetrom. Ohnisko najprv oddeľte od okolia napríklad kameňmi alebo pieskom, prípadne ho umiestnite do vyhĺbeniny v zemi. Jama na ohnisko však nesmie byť veľmi hlboká, aby sa oheň nedusil. Vykopnutú trávu s hlinou si odložte na záverečné upratanie ohniska.

Ako rozložiť oheň? Na zapálenie je ideálna brezová kôra

Rozhodne nechajte doma vysoko horľavé látky, akými sú benzín, nafta alebo lieh. Hodia sa suchý papier,, tráva, chrastie alebo suché vetvičky. Pri rozkladaní ohňa môže pomôcť brezová kôra, ktorá vcelku dobre horí aj vlhká. Ak máte sekeru a pílu, môžete na zapálenie použiť triesky zo stredu polienka, ktorý býva suchší. Na prikladanie si podľa možnosti pripravte suché vetvy – najčastejšie ich nájdete pod stromami. Ihličnaté drevo horí rýchlejšie, ale vyletujú z neho uhlíky. Drevo listnatých stromov horí pomalšie, poskytuje väčšie teplo a nemusíme sa pri ňom natoľko obávať žeravých uhlíkov. Ak je vlhko, naštiepajte väčšie vetvy, aby ste sa dostali k suchšiemu drevu uprostred.

Ako prikladať? Pyramída horí najlepšie

Na suchý materiál na zapálenie vyrovnajte nahusto triesky a chvojinu nalámané na kúsky a zapáľte ich z náveternej strany. Postupujte opatrne, aby malý plamienok nezhasol. Až sa základ trochu rozhorí, začnite prikladať väčšie suché vetvy. Ukladajte ich do pyramídy, ktorá sa ľahšie rozhorí.

Čo na záver? Zahlaďte všetky stopy

Nikdy nenechávajte oheň bez dozoru. Ak ste oheň nerozkladali na stálom ohnisku, dôkladne po sebe zahlaďte všetky stopy. Ohnisko a jeho okolie polejte vodou. Ak ste mali ohnisko v priehlbine, vráťte do nej vykopnutú trávu s hlinou. A, samozrejme, upracte po sebe všetky odpadky. Zálesácka tipy a triky:
  • Ak rozkladáte oheň vo vetre, použite viac zápaliek naraz.
  • Zápalky, ktorým doma polejete hlavičky voskom zo sviečky, nezvlhnú.
  • Na zapálenie môžete použiť opustené vtáčie hniezdo.