sk

AKO VYBAVIŤ VAŠE DIEŤA DO TÁBORA

Detské tábory a najrôznejšie pobytové aktivity pre deti v prírode sú hitom dnešnej doby. Prinášame vám užitočné informácie a odporúčania, ktoré vám uľahčia zbalenie batožiny pre vaše dieťa a pomôžu im vybrať kvalitné veci, ktoré skutočne využijú.

Keď vaše dieťa prihlásite do tábora, organizátor by vám mal vo väčšom predstihu zaslať zoznam vybavenia, ktoré je potrebné práve pre daný typ tábora. Ten sa môže v kdečom líšiť od nášho zoznamu. Vždy sa preto riaďte odporúčaniami organizátora. Nechajte vaše deti zbaliť si batožinu svojpomocne a asistujte mu pri tom. Bude tak hneď od začiatku vedieť, kam si ktoré veci dalo a rýchlejšie sa zorientuje pri hľadaní svojho vybavenia.

NA ČO VŽDY MYSLIEŤ PRI VÝBERE VÝBAVY?

Batoh – Dbajte na to, aby bola veľkosť batoha a možnosť jeho nastavenia primeraná tomu, aké je vaše dieťa vysoké. Skvelo sa hodia batohy, ku ktorým môžete dodatočnú výbavu pripnúť zvonku. Vždy však skontrolujte, či všetko pevne drží na svojom mieste.

Menší batôžtek na výlety – Je takmer nevyhnutný a nikdy naň nesmiete zabudnúť. Batôžteky na chrbát sú vždy lepšia voľba ako tašky cez rameno. Batohy sa totiž lepšie hodia na väčšinu vonkajších aktivít a športovanie. Starostlivo skontrolujte možnosť regulácie popruhov a kvalitné odvetrávanie a spevnenie priestoru okolo chrbta. Nie je nič horšie ako tlačiaca fľaša s vodou priamo uprostred chrbta.

Kvalitná obuv – Obuv v detskom tábore je kľúčová na to, aby si dieťa tábor správne užilo. Jedny topánky pritom nikdy nestačia. Dieťaťu obstarajte kvalitnú obuv na dlhšie výlety, ktorá zvládne aj pohyb v prírode. Dôležitá je kvalitná fixácia detského členka a odolnosť. Do tábora sa perfektne hodia aj gumové čižmy (gumáky). Síce sú pomerne neskladné a dieťa v nich nevydrží celý deň, ale vo vlhkom a blatistom prostredí sú nenahraditeľné. Je možné ich nahradiť aj kvalitnými turistickými topánkami s membránou proti vlhkosti, ale čižmy sú istota. V tábore je nesmierne dôležitá klasická športová obuv, v ktorej budú vaše deti tráviť väčšinu času. V horúcich dňoch a pre konkrétne typy táborov sú vhodné aj sandále a topánky do vody (tie sú takmer nevyhnutné vo vodáckych táboroch), ktoré dieťa ocení pri každom kúpaní v rieke. K topánkam deťom pribaľte aj handričku, kefku a leštidlo na obuv (ak je možné pre typ obuvi použiť).

Ponožky – Deťom pribaľte na každý deň minimálne jeden pár ponožiek a pribaľte aj dvoje náhradné navyše. Najmä pri výbere ponožiek pre turistické tábory siahnite hlbšie do vrecka a deťom obstarajte kvalitné trekingové ponožky, ktoré sú na dlhšie výlety ako stvorené.

Ochrana hlavy – Páliace slnečné lúče môžu byť pre vaše dieťa nebezpečné. Do tábora teda dieťaťu vždy pribaľte adekvátnu pokrývku hlavy. Ideálne varianty sú šiltovky, šatky a klobúky.

Nohavice a šortky – Pre táborový program nielen v prírode sú priam nevyhnutné pevné dlhé nohavice typicky v prírodných farbách. Bočné vrecká na nohaviciach zvyšujú praktické využitie nohavíc. Ďalej pribaľte nohavice vhodné na špecifické zameranie tábora – šuštiaky, otepľovačky. Šortky sú v lete doslova nutnosťou. Opäť odporúčame voľbu skôr v prírodných ako v žiarivých pastelových farbách. Šortky musia dieťaťu perfektne sedieť, aby ho neobmedzovali pri hrách a ďalších aktivitách.

Športový odev – Dieťaťu zabaľte do batohu športovú teplákovú súpravu alebo skrátka odev, v ktorom sa dieťa bude cítiť komfortne a môže v ňom bez obáv vyraziť do prírody.

Pyžamo – Dieťa musí mať z hygienických dôvodov vyhradený jeden odev na spánok. Je vcelku jedno, či pôjde o pyžamo alebo tričko s teplákmi alebo šortkami.

Tričká – Tu buďte dôslední, pretože ide o najdôležitejšiu súčasť detského táborového odevu. Nezabudnite na minimálne jedno tričko s dlhým rukávom, ktoré je zároveň skvelá spodná vrstva pri chladnom počasí. Deťom pribaľte viac tričiek s krátkym rukávom, ideálne jedno na každý deň.

Mikina, sveter, bunda – Aj v letnom tábore môže nastať chladný večer alebo daždivý deň, keď je sveter alebo pohodlná mikina nenahraditeľná. Pri večerných aktivitách a posedení pri táboráku navyše deti ochráni aj pred dotieravým hmyzom. Deťom vyberte skôr ľahšiu bundu v prírodných farbách. Zvoľte pevný materiál bundy s väčšou odolnosťou proti dažďu.

Ochrana pred dažďom – Na dáždnik hneď zabudnite. Ideálne je pončo, ktoré je ešte lepšie ako bežná pláštenka do dažďa. Okrem toho, že dieťa ochráni pred dažďom, je perfektné aj na stavbu rýchleho núdzového prístrešku. Pončo navyše vydrží omnoho väčšiu záťaž, ako bežná plastová a hlučne šuštivá pláštenka.

Ďalšie nevyhnutnosti: Nezabudnite na zabalenie potrieb na detskú hygienu. Doplňte PLAVKY, uterák, osušku a dostatok spodnej bielizne. Deti ocenia aj pomôcky pre voľný čas – karty, malá dosková hra, hlavolamy. Skontrolujte obsah škatuľky poslednej záchrany ŠPZ a zbaľte spolu s vreckovkami a opaľovacím krémom. Do batohu ďalej pribaľte slnečné okuliare, repelent, písacie potreby, blok, listový papier a obálky s pripravenou známkou a adresou.

Pri nasledujúcom vybavení záleží, či je pre daný typ tábora adekvátne:

Skladací príbor – Deti ho ocenia hlavne v táboroch, kde sa stravujú vo vonkajšom „poľnom“ prostredí.

Nôž – Pokiaľ to táborový poriadok umožňuje, pribaľte dieťaťu kvalitný zatvárací nôž s poistkou. Nôž starostlivo naostrite, pretože najviac zranení vzniká pri použití tupých nožov. Dieťa totiž musí na nôž vyvinúť väčšiu silu a úsilie ako pri ostrom noži, a to často vedie k úrazu.

Plechový hrnček a ešus – Antikorový alebo smaltovaný hrnček sa hodí nielen na pitie nápojov, ale aj na zber lesného ovocia. Ešus je často nutná výbava vo väčšine táborov, ale pre niektoré tábory nie je nevyhnutný. Pri výbere ešusu vždy zvoľte taký, ktorý je vybavený vekom. Pri balení batožiny totiž do ešusu schováte aj množstvo drobností.

Spací vak – Pokiaľ je spací vak pre tábor nutný, potom ho zvoľte podľa aktuálnych potrieb pre daný tábor. Väčšinou si deti vystačia so spacími vakmi s tepelným komfortom od 0 °C do 20 °C v dekovom vyhotovení alebo v tvare múmie.

Batéria a čelovka – Čelovka dieťa nijako neobmedzuje v jeho činnostiach, pretože ju nemusí držať v ruke ako baterku. V obchodoch môžete obstarať aj baterky typu US, ktoré je možné zavesiť za popruh od batohu alebo náprsného vrecka. Dieťa tak má ruky opäť voľné. Pribaľte aj náhradné batérie.

Karimatka – Je vhodná iba pre konkrétne typy táborov a o jej nutnosti sa informujte u organizátora tábora. V obchodoch deťom môžete zakúpiť klasické rolovacie karimatky, nafukovacie karimatky a skladacie karimatky.

Celta – Určite nie je do tábora nutná. Pokiaľ ale ide o typicky putovný tábor, je perfektná a potrebná. Je totiž všestranne využiteľná ako pončo, prístrešok alebo obal na vaše vybavenie. Celta je tiež geniálna podložka na sedenie v prírode.

Mobilný telefón – Je určite sporná súčasť vybavenia, ale pre množstvo detí aj samotných rodičov je mobilný telefón nevyhnutná súčasť komunikácie. Už len kvôli možnosti fotenia táborových zážitkov. Informujte sa teda u organizátora tábora na jeho pohľad na mobilné telefóny a možnosť nabíjania telefónov. V prípade nutnosti deťom pribaľte tiež vysokokapacitnú powerbanku.