sk

Ako sa chrániť pred hmyzom a kliešťami

Viete, ako sa na vašich potulkách prírodou chrániť pred dotieravými komármi a hladnými kliešťami? Poradíme vám, ako na to.

Tiež sa už tešíte na ten okamih? Moment, keď sa vydáte na dlhý výlet do lesov, hôr a diaľok s batohom plným dobrôt a poriadnymi topánkami? Vôbec sa vám nečudujeme. Príchod teplých dní nás vždy vyláka von. Na turistiku, športovať alebo len tak leňošiť s piknikovým košom plným dobrôt v parku. Slnko a teplo však neláka iba vás, ale aj dotieravý hmyz a kliešte. Jar a leto sú presne ten pravý čas, keď sa malý hmyz doslova teší, až si na nás pochutí. Štipnutie hmyzom nám môže pokaziť dobrú náladu a alergikom môže ísť v krajnej situácii rýchlo a nečakane o život.

Viete však, aká je najlepšia prevencia? Predstavíme vám niekoľko užitočných tipov. Je len na vás, aký spôsob si vyberiete a ako sa proti hmyzu uchránite.

ČOHO SA V TRÁVE A KROVÍ NAJVIAC OBÁVAŤ?

Jednoznačne najväčší lotor, ktorý na vás čaká vo vysokej tráve, kroví aj na medziach, je kliešť. Je dôverne známy človeku aj našim domácim maznáčikom. Kliešť je pre človeka nebezpečný hlavne preto, že prenáša obávané ochorenie lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Teplé zimy posledných rokov výrazne zvýšili ich počty a viedli k masívnemu premnoženiu, ktoré je možné len veľmi zložito korigovať. Je teda lepšie myslieť dopredu a chrániť sa.

ČO JE NAJLEPŠIA OCHRANA?

Jednoznačne najčastejšie a najspoľahlivejšie sú repelentné prípravky, ktorých nájdete na našom trhu nespočetné množstvo. Dobre si rozmyslite, či sa chcete chrániť proti dotieravým komárom alebo hladným kliešťom. Samozrejme zakúpite aj kombinácie a je ich dokonca väčšina, ale tie špecificky zacielené na jeden druh hmyzu vás ochránia lepšie.

Zvážte tiež, či budete repelent nanášať na kožu alebo na odev a tiež to, ako často ho chcete a budete potrebovať nanášať. Špeciálne repelenty zakúpite aj pre svoje malé deti. Všeobecne platí, že pokiaľ repelent obsahuje látku DEET/ICARDIN, potom tento repelent hmyz odpudzuje a je vhodný na pokožku. Látka PERMETRIN hmyz priamo zabíja a aplikuje sa preto na odev.

RÝDZO PRÍRODNÉ REPELENTY

Prírodné repelenty navoňajú vaše oblečenie a pokožku aromatickými olejmi, ktoré hmyz odpudzujú. Nemali by ste v nich nájsť chémiu a sú všetky veľmi šetrné k vašej pokožke. Komáre priam neznášajú eukalyptový olej a levanduľu. Zamerajte sa teda na ne.  Kliešte skvelo odpudzuje rozmarín. Stačí si z neho pripraviť vývar, ktorý prelejte do rozprašovača a aplikujte na pokožku a odev. Podobne účinne funguje aj jablčný ocot. Upozorňujeme však, že éterické oleje nie sú príliš vhodné pre deti do troch rokov.

ELEKTRONICKÝ REPELENT

Ide o pomerne nový hit. Zároveň je tento repelent netoxický a nefunguje na princípe chémie. Funguje na princípe vysielania ultrazvukových impulzov. Ľudia ich nepočujú, ale kliešte a komáre áno. Pripnete si ho na opasok alebo batoh a obťažujúci hmyz sa vám oblúkom vyhne.

VHODNÉ OBLEČENIE

Výber správneho oblečenia na váš výlet do prírody hrá takisto zásadnú úlohu v tom, ako budete chránení pred hmyzom. Oblečenie tvorí bariéru, ktorá vás chráni a zároveň vám pomôže pri kontrole po vychádzke z prírody. Svetlé farby, oblečenie s dlhým rukávom a dlhé nohavice zmiernia riziko štipnutia hmyzom. Pokiaľ máte nižšiu obuv, zastrčte si pri výlete v tráve nohavice do ponožiek. Akokoľvek zvláštne to vyzerá, vaše zdravie je predsa vždy prednejšie.

OČKOVAŤ SA ALEBO NEOČKOVAŤ?

Lúky a lesy sú doslova liahňou kliešťov a bohužiaľ sa im u nás je možné len ťažko vyhnúť. Preto je očkovanie jedna z účinných metód prevencie. Ideálne obdobie na očkovanie je zima, pretože kliešte sú najmenej aktívne a ľudské telo má po očkovaní dostatok času na tvorbu dôležitých protilátok.

SOM ALERGIK, NA ČO MÁM MYSLIEŤ?

Pokiaľ o sebe viete, že ste alergickí, dodržujte naše odporúčania dvojnásobne. Alergickú reakciu najčastejšie spôsobí bodnutie osy, včely a sršňa. Rovnako nepríjemné je štipnutie komára, ovada alebo mravca. Alergia na kliešťa je pomerne vzácna a prejavuje sa sčervenaním v mieste prisatia. Pokiaľ je vaša alergia mimoriadne silná, váš alergológ by vám mal okrem vašich bežných liekov doplniť výbavu o adrenalínové pero, ktoré v krajnej núdzi použijete. Všeobecne platí, že nie je na škodu do batoha pribaliť aj malé balenie liekov proti alergiám. O svojej alergii nemusíte ani tušiť a prejaví sa vtedy, keď to nečakáte. Alebo môžete pomôcť niekomu inému v núdzi.

ČO UROBIŤ PO VYCHÁDZKE PRÍRODOU?

Kliešte na nás čakajú doslova všade, kde je tráva, krovie a zeleň. Preto sa po každej vychádzke prírodou starostlivo skontrolujte. Niekedy sa odporúča aj horúci dvadsaťminútový kúpeľ. Dôvod je jednoduchý. Kliešte sú pomerne vyberavé a po vašom tele môžu putovať aj niekoľko hodín, kým si nájdu vhodné miesto na prisatie. Horúca kúpeľ by tak mala každého nepozvaného návštevníka spoľahlivo odstrániť.