sk

Najlepšie typy ohňov pre vaše posedenie pri ohnisku

V jednom z našich článkov sme vás zoznámili s tým, na akých miestach stavať ohniská a ako správne urobiť oheň. Pozrime sa teda podrobnejšie na jednotlivé typy ohňov, ktoré môžete využiť u vášho obľúbeného alebo novo navštíveného ohniska.

Oheň od pradávna poskytuje človeku teplo, bezpečie a svetlo a je samozrejme neoceniteľným pomocníkom k príprave jedla. Mimo to bol vždy oheň centrom stretávania ľudí pri najrôznejších, veľakrát nesmierne dôležitých udalostiach. Určite sa teda oplatí poznať základné typy ohňov, ktoré môžete využiť nielen pri opekaní špekáčikov, ale aj pri ďalších príležitostiach, pri ktorých budete so svojimi blízkymi, priateľmi, rodinou.

Aké drevo vyberať na oheň?

Vždy spaľujte len suché drevo, zbavené ihličia a lístia. Oboje nepríjemne zapácha a dymí. Najmä pri príprave jedál nikdy nepoužívajte drevo s lakom či farbou. Zlou voľbou je aj drevo s klincami. Klince môžu praskať a ostreľovať svoje najbližšie okolie.

Pyramída

Pyramídovým tvarom ohňa nemôžete nič pokaziť. Jeho stavba je jednoduchá. Nazbierajte drevo približne rovnakej dĺžky a postavte ho zvisle do tvaru približného ihlanu alebo kužeľa. Pyramída sa často stavia aj so zarazeným stredovým kolom, ktorý poskytne stabilitu pri odhorení časti dreva.
Pyramída spoľahlivo osvieti celý priestor okolo ohniska a vydáva najvyšší plameň. Perfektné pre opekanie špekáčikov a klobások.

Pagoda

Jedná sa o slávnostný typ ohňa, ktorý si mnohí pamätáte z táborov. Stavba je náročnejšia, pretože je potrebné do polien vytvoriť zárezy, aby sa pagoda pri horení nezbortila. Pagoda sa stavia štvorboká alebo šesťboká v tvare ihlanu. Najsilnejšie polená sa stavajú do základu pagody a smerom k vrcholu sa polená zužujú a skracujú. Na táboroch sa pagoda orientuje podľa smeru svetových strán a zapaľuje sa od východu čoby symbolu východu slnka.

Pri horení sa horné poschodia postupne zhadzujú do stredu ohniska. Pagoda rýchlo horí a vydáva intenzívne sálavé teplo do okolia.

Hranica

Je ľahšou variantou pagody. Polená pre hranicu musia byť ideálne rovnako široké a stavajú sa do tvaru štvorca či obdĺžnika. V porovnaní s pagodou horí hranica dlhšie a intenzívnejšie. Nemusíte sa tiež zaoberať dĺžkou polien a ich hrúbkou. Hranica je vnímaná ako najslávnostnejší typ ohňa. Mnohé národy hranicu využívali a dodnes využívajú k rituálnym obradom. Je teda jasné, že hranicu využijete na tých ohniskách, kde máte dostatok palivového dreva.

Oheň na snehu

Prečo na snehu? Pretože len málokoho napadne opiecť si šťavnatý špekáčik v zime a v mraze. Nepoznáme však lepší zážitok, než je práve zahryznutie sa do čerstvo opečených špekáčikov. V poriadnej zime, na čerstvom vzduchu, s partiou priateľov alebo s rodinou.

Oheň na snehu má zmysel hlavne v prípade, že napadol dostatok snehu a nechce sa vám prehrabávať až na zem. Základom je podklad zo silnejších surových polien, ktorý vytvorí drevený rošt. Pod neho sa môžu umiestniť aj surové a mokré vetvy ihličnanov. Na tomto základe založte oheň v tvare pyramídy a už vám nič nebráni zakrojiť typického ježka do špekáčikov, nájsť opekaciu tyčku a pustiť sa do toho. Dobrú chuť.

Zdroje obrázkov:
alibaba.com
outsidedads.com
outventure.com