sk

Ako sa nenechať prekvapiť náhlou búrkou?

Určite sa mnohým z vás už niekedy prihodilo, že ste si naplánovali prekrásny deň, strávený s vašimi blízkymi u plápolajúceho ohňa. Nakoniec však vaše plány zmarilo počasie a došli ste premočení skrz na skrz z pravej letnej búrky. Búrka nie je nič príjemné a nielen turisti sa jej obávajú úplne po práve.

Pretože je leto hlavným búrkovým obdobím, je určite vhodné si pripomenúť základné fakty o búrkach a ako sa im vyhnúť. Hlavná búrková sezóna u nás začína od polovice mája a spravidla končí na prelome septembra a októbra. Tiež stojí za to spomenúť, že najčastejším obdobím výskytu búrok sú neskoré popoludňajšie až večerné hodiny. Ak teda plánujete grilovanie mäsa alebo opekanie špekáčikov nad ohňom, je vhodné to naplánovať skôr na dopoludňajšie hodiny alebo skoré popoludnie. Obed v prírode v podobe voňavého opečeného špekáčiku je skvelý zážitok, ktorý by ste si mali tento rok určite dopriať.

Ako predvídať blížiacu sa búrku?

Súčasné meteorologické predpovede a inteligentné mobilné aplikácie sú veľmi presné, ale počasie je pritom viac ako inokedy značne nevyspytateľné. Nie je preto na škodu poznať typické príznaky, ktoré so sebou prichádzajúca búrka prináša.

Na búrku vás mnohokrát upozorní už skoré ranné počasie. Ak je ranný vzduch veľmi vlhký a je spojený s obmedzenou viditeľnosťou do diaľky, známym letným oparom, a je sprevádzaný vysokými hutnými mrakmi, vytvárajúcimi hradby, je to príznak nestabilných vzduchových vrstiev nad vašou hlavou. Potom môžete takmer s istotou tvrdiť, že vás čaká popoludňajšia alebo večerná búrka.

Typický je výskyt vysokých, hutných a veľmi fotogenických mrakov s názvom cumulonimbus. Jedná sa o prekrásny prírodný jav, v ktorom sa búrlivo miešajú vzduchové hmoty o rôznej hustote. Tieto mraky sú jedným z vodítok, ako odhadnúť blížiacu sa búrku. V neposlednom rade na búrku upozorňuje dvíhajúci sa vietor, ale v tom prípade by ste mali už urýchlene hľadať záchranu pred blížiacim sa dažďom.

cumulonimbus

Ako sa správať pri búrke?

Zradila vás moderná technika i všetky predpovede počasia a búrka sa k vášmu ohnisku alebo táborisku nemilosrdne blíži? Sledujte vznik a príchod búrky a strážte si, ako je ďaleko. Spoľahlivo to spoznáte podľa času, ktorý uplynul od záblesku do hrmenia. Nebezpečenstvo vám hrozí už tri kilometre od búrkových oblakov, čo je asi 9 sekúnd od záblesku do hromov. V tejto situácii by ste mali čo najskôr vyhľadať bezpečný priestor.

Ideálne skrýše pred búrkou sú kryté miesta, domy, autobusy a automobily. Ak je to možné, schovajte sa do úkryte, vybaveného oknami. K tomu bezpečne poslúži aj lanovka, karavan a kryté lode. Pokiaľ je vás v skupinke viac, držte sa oddelene na vzdialenosť viac ako 2 – 3 metre. V blízkosti vysokých objektov, ako sú skaly, si nájdite miesto v bezpečnej zóne do 30 m od objektu. V tejto zóne sa nepribližujte na viac ako 2 m k predmetom menším ako 4 m (balvany, stromčeky).

Pozor! Zlá skrýša je určite jaskyňa a previs, kde je k stropu alebo k stenám menšia vzdialenosť ako 2 m a to vrátane zadnej steny. Nikdy sa nepribližujte k ústiu jaskyne na menej ako 1,5 m. Podobne nebezpečné sú aj terasy chát a sledovanie búrky pri otvorenom okne. V otvorenom teréne je vhodné nájsť si priehlbeň a v nej sa skrčiť (nie ležať). Nohy a ruky majte pri tele. Pred búrkou NEUTEKAJTE.

Nepribližujte sa tiež k oceľovým stožiarom, lanám, rebríkom a zábradliam. Vypnite tiež svoj mobilný telefón a iné elektrické spotrebiče. Ak ste v lese, schovajte sa v nízkom a hustom poraste. Nestojte pod vysokými stromami a v blízkosti vodných tokov a prameňov.