sk

Aké nástrahy na nás čakajú pri táborení a vychádzkach v prírode?

Poriadna letná dovolenka v prírode, spojená so spaním v kempu, pod stanom alebo pod širákom má svoje neopakovateľné čaro. Večer strávený s priateľmi pri plápolajúcom ohňi a voňavých špekáčikov si mnohí z nás uchovajú v pamäti po celý život. Poriadna vychádzka v prírode však poskytuje úskalia, na ktoré by sme vás radi upozornili, aby ste si ho poriadne užili.

Znečistená voda

Pri táborení v prírode sa vždy pokúste nájsť zdroj pitnej vody pre pitie, varenie a osobnú hygienu. Znečistená voda a potraviny sú najčastejší zdroj žltačky typu A. Vždy teda dodržujte základné pravidlá:

  • Pred jedlom a vždy po použití WC si ruky umyte pitnou vodou.
  • Ak si nie ste na 100% istý nezávadnosťou vody, vždy ju prevarte. V takejto vode ani neoplachujte ovocie. Iba ho olúpte.
  • Skvelým pomocníkom sú aj vlhčené vreckovky, ktoré sa vojdú do každého batôžku. Ale pozor! Vždy ich po sebe starostlivo upracte.

Voda zo studničiek? Len z označených

Vodu zo studničiek, verejných studní a prameňov pite len v prípade, že u nich nájdete označenie, že ide o pitnú vodu. Len u týchto zdrojov vody si môžete byť istí kontrolou kvality vody.

Počítajte však s tým, že takých vodných zdrojov je u nás len poskromne, pretože ide často o vodné zdroje z povrchových vrstiev pôdy.

Potraviny nakupujte chytro

Pretože vieme, že si chcete pobyt v prírode maximálne užiť, držte sa našich rád. Vyhnite sa majonézovým šalátom, vajíčkam v akejkoľvek podobe, grilovaným kurčatám a hydinovému mäsu všeobecne.

Veľmi starostlivo strážte tiež dobu spotreby vami zakúpených dobrôt. Pri pobyte v prírode máte ideálny priestor pre poľavenie zo svojich diétnych nárokov a čas na poriadny šťavnatý špekáčik s krajcom chleba.

Ovocie pri cestách nechajte zvieratkám

Dôvod tohto odporúčania je prostý. Väčšina našich ciest je v zime zjazdná vďaka chemickému posypu. Ovocie býva často v styku s poľnohospodárskymi hnojivami a postrekmi. Ovocie je tak vystavené nielen zvýšenej prašnosti, ale aj presakovaniu chemikálií do spodných vôd, ktoré ovocné stromy čerpajú pomocou koreňov.

Obtiažny hmyz vás môže prekvapiť

Ak sa chystáte opekať v prírode a stráviť tu i noc, starostlivo si vyberte miesto pre sedenie i pre postavenie stanu. Vybavte sa vopred repelentným prípravkom proti komárom a kliešťom. V lese vás môžu prekvapiť malí a veľmi zvedaví mravci.

Ak ste náchylní na pichnutie bodavým hmyzom, majte po ruke vždy protialergické prípravky, ktoré vám predpísal váš lekár.

Pripomínať riziko bodnutia kliešťom snáď nemusíme. V Česku hrozí nebezpečenstvo kontaktu s kliešťom prakticky na celom území. Ak sa však táto patália už stane, snažte sa odstrániť kliešťa čo najskôr.
Osvedčenou metódou je pokvapkanie kliešťa dezinfekciou, ktorú namočíte do vaty alebo obrúska. Potom uvoľnite kliešť kývavým pohybom a opäť ranku potrite dezinfekciou. NIKDY kliešť nerozmačkávajte.